Apple CarPlay & Android Auto

Chytrá zařízení dnes bez nadsázky vládnou světu. Možnosti, které prostředí operačních systémů Android nebo iOS nabízí, využíváme čím dál tím častěji a jsme čím dál tím méně ochotní se těchto možností – byť jen na malou chvíli – vzdát. Při určitých činnostech je ale používání telefonů nebo tabletů značně nepohodlné nebo přímo nebezpečné. A řízení auta mezi nimi hraje prim. I zde lze ale ve zmíněných ohledech posunout situaci alespoň částečně ve svůj prospěch. Pomoci v tomto ohledu může funkce zrcadlení obrazovky mobilního zařízení na obrazovku moderních autorádií. Zatímco majitelé telefonů s operačním systémem Android (a těch je v Evropě velká většina) se budou zajímat o funkci nazvanou Android Auto, uživatelé iPhonů se zaměří na Apple CarPlay.

IMG_1786

IMG_1790

Výrobci automobilů začínají zmíněné funkce pomalu ale jistě implementovat do základní výbavy svých modelů, pokud jí ale zrovna váš vůz nedisponuje, není třeba zoufat. V naší nabídce naleznete celou řadu kvalitních autorádií, které si budou s vaším telefonem více než dobře rozumět.

Základní filozofie obou funkcí je tedy jasná, zpřístupnit řidičům funkce jejich mobilních zařízení na které jsou zvyklí, přitom ale v uživatelsky příjemnější a v neposlední řadě také výrazně bezpečnější formě. Aby však nedošlo k nepochopení, je na místě uvést, že se v tomto případě nejedná o klasický mirror link. Zrcadlení obrazovky telefonu je v tomto případě realizováno ve zjednodušené podobě, právě proto, aby řidič nebyl informacemi nebezpečně zahlcen.

IMG_1789

IMG_1791

Zaujala-li vás tedy tato možnost a máte pořízené autorádio s tou či onou funkcí, je na čase připravit na spojení i svůj telefon. Při hledání příslušné aplikace se mohou s potížemi setkat především uživatelé Androidu, neboť pro české účty zatím není Android Auto na Google Play k dispozici. Nezbývá tedy nic jiného než si ji stáhnout z jiného zdroje. Uživatelé iPhonů mají situaci jednodušší, u nových verzí je CarPlay již přímo součástí iOS. Ve chvíli, kdy jsou jak autorádio tak telefon připraveny, lze je propojit USB (Android) resp. Lightning (Apple) kabelem a spárovat.

 

Půjde-li vše hladce, můžete začít používat vlastní funkce. Pro řidiče je tou základní funkcí jistě navigace v podobě map Google či Apple. Apple mapy nejsou pro navigaci tím úplně nejlepším řešením, naštěstí lze ale i u zařízení Apple přes CarPlay provozovat Waze stejně jako u Android Auto. Možnost používání zmíněných navigačních nástrojů činí GPS modul v autorádiu prakticky zbytečným a skutečně, většina autorádií jím sama o sobě nedisponuje a spoléhá se na dané chytré zařízení.

 

Kromě navigace každý řidič ocení jistě i možnost spuštění hudebních aplikací jako Spotify nebo Pandora. Internetová rádia, audioknihy nebo třeba komunikace přes Skype jsou dalšími podporovanými aplikacemi a užitečné budou i notifikace na zprávy nebo schůzky v kalendáři. Připojený telefon lze klasicky ovládat, rozdíl je v tom, že zatímco u CarPlay se budou vaše činnosti zrcadlit i na displeji autorádia, u Androidu funguje multitasking, díky kterému je do jisté míry možné používat obě prostředí odděleně. Pro stažení aplikace Android auto do mobilu klikněte ZDE, Apple CarPlay funguje automaticky a pokud se nespouští, tak je potřeba v nastavení, nastavi ú povolit Siri. 

Propojení chytrých zařízení s autem se pomalu ale jistě stává standardem. Naskočte proto na tuto vlnu i vy a z naší nabídky kvalitních autorádií podporujících Android Auto nebo CarPlay si vyberte to pravé! Pokud již máte zakoupené autorádio s operačním systémem WinCe nebo Android i zde máme řešení, viz článek o rozšíření Apple Carplay a Android auto.