Odhlučnění dodávky

www.reallygreatiste.com (815 × 400 px) (1083 × 400 px) (9)

Odhlučnění dodávek může být laiky považováno za obskurní a nepříliš žádanou kategorii, avšak zdání klame. Přestože se jedná o dosti sezónní záležitost, občas k nám na dílnu jezdí více dodávek a vanů než osobních aut.

U vozů typu Volkswagen Transporter, Volkswagen Multivan nebo Mercedes V Class, jenž se u nás mimochodem objevuje asi nejčastěji, je nutnost odhlučnění dána specifickým tvarem karoserie a také skutečností, že i zde automobilky na odhlučnění šetří a hluk ve voze se snaží řešit např. mikrofonem u řidiče.

Zarážející na tom je, že cena takového Mercedesu V Class se pohybuje v rozmezí 1,8 až 3 milionů korun – přesto však hluk v těchto vozech zejména během dlouhých cest může být tak nesnesitelný, že se neobejdete bez zásahu zkušených techniků.

  Jak odhlučnění dodávky nebo vanu vlastně probíhá? Proč jsou tyto vozy tak hlučné a jaké problémy se odhlučněním vyřeší? Pojďme se na to podívat.

 

  Velké rozměry ne vždy znamenají pohodlí

Když si někdo koupí dodávku nebo van, zpravidla plánuje podnikat časté cesty a vozit větší počet lidí, kterým chce zajistit co možná největší pohodlí. V těchto vozech se obvykle nachází tři řady sedadel s osmi nebo devíti místy k sezení, posádka má spoustu místa na nohy a obecně je jízdní komfort poměrně vysoký. Nafouklý interiér se však odráží ve velkých rozměrech vozu – a právě zde je kámen úrazu.

Tyto velké vozy jsou totiž mimořádně neaerodynamické. Vzduch narážející na tupý předek auta, výška, otevřený prostor interiéru, useknutá záď – to všechno zejména ve větších rychlostech generuje uvnitř hluk, což je problém nejen na delších cestách.

21

 

Hluk do kabiny proniká i skrz kola, hlavně ta zadní, která jsou umístěna prakticky až u sedaček. A jak už bylo zmíněno v úvodu, jak ve Volkswagenu, tak v Mercedesu nevěnují odhlučnění příliš velkou pozornost. Naštěstí se to dá vyřešit svépomocí.

 

22

 

  Jak odhlučnění dodávky probíhá?

V rámci odhlučnění dodávek a vanů se řídíme stejnými postupy jako u osobních aut, jen je logicky třeba použít větší množství materiálu. I zde platí, že se nejlepších výsledků dosáhne odhlučněním kompletně celého auta, tedy podlahy, kufru, podběhů, motorového prostoru, střechy, dveří a ostatních částí.

V rámci práce se řídíme naší osvědčenou několikavrstvou metodou spočívající v aplikaci antivibračního a protihlukového materiálu, stejně jako akustických pěn nebo pásek na podlepení plastových dílů.

19_1

 

  U dodávek ještě stojí za zmínku, že je majitelé často využívají jako kempingová auta a chtějí po nás, aby jejich vůz lépe udržoval teplotu. Přestože je v tomto případě hlavním zájmem klienta termoakustika, i zde doporučujeme provést kompletní odhlučnění a vytlumit vše antivibračním materiálem včetně akustických pěn.

 

  Co odhlučnění dodávky řeší?

V kompletně odhlučněné dodávce nebo vanu je razantně snížen hluk od vozovky a auto působí jako nedobytná pevnost, v níž si pasažéři mohou v klidu povídat. Ti vzadu mají jistotu, že je uslyší i řidič, což je mimochodem jedna z hlavních výhod odhlučnění u tohoto typu aut – přestože má řidič někdy k dispozici mikrofon a jeho hlas je vzadu slyšet z reproduktorů, opačným směrem to neplatí. Ve správně odhlučněném autě tak každý uslyší každého a pasažéři se nemusejí přeřvávat.

V řádně vytlumeném voze jsou navíc sníženy vibrace a nevržou plastové části, zejména ve dveřích. Lidé se je často bojí rozebrat, protože jsou nové a mají obavy o záruku. Obavy však naštěstí nejsou na místě. Na přání zákazníka plasty podlepíme a zamezíme tření jednoho o druhý, což je mimochodem trvalé řešení, díky němuž vůz nebude vydávat nepříjemné skřípavé zvuky ani po několika letech náročného provozu.

 20_1

Vlastníte automobil z kategorie dodávek a minivanů a rádi byste jej nechali odhlučnit? Ať už jste si jej pořídili za účelem podnikání nebo máte opravdu početnou rodinu, zvýšení jízdního komfortu vám razantně zpříjemní čas strávený v autě.

  Pokud to s odhlučněním myslíte opravdu vážně, obraťte se na techniky u nás na dílně. Za dobu co působíme na trhu již odhlučnili velkou spoustu vozů, což se týká i dodávek, které – jak jsme zmínili v úvodu – k nám někdy jezdí častěji než osobáky. U nás máte jistotu profesionálního jednání, pečlivého provedení a kvality k vaší maximální spokojenosti.

 www.reallygreatiste.com (815 × 400 px) (1083 × 400 px) (1083 × 100 px) (1083 × 80 px) (1)