Odhlučnění vozu – čeho lze reálně dosáhnout?

Moderní vozy nabízí stále více komfortu i možností. Tzv. akustický komfort je ale často podceňován a nebývá zmiňován mezi nejdůležitějšími vlastnostmi daného vozu. Majitelé se proto stále častěji obrací na profesionály, kteří vědí, jak provést kvalitní odhlučnění. Odizolování interiéru od vibrací a hluku pocházejících z motoru, silnice i z okolního prostředí může zcela změnit zážitek z jízdy. I při vyšších rychlostech si mohou řidič a jeho spolujezdci užívat komunikace v tichém a klidném prostředí. Snazší je v takovém případě i handsfree telefonování a lepší je i zážitek z poslechu audio systému. Příjemné ticho či kvalitní hudbu zkrátka ocení všichni, cestou více či méně znavení, pasažéři. Jaký má ale odhlučnění reálný vliv? Co od něj můžeme opravdu čekat?

Kde se hluk bere a jak se ho zbavit?

1.-Kde-se-hluk-bere-a-jak-se-ho-zbavit

Do interiéru vozu proniká mnoho zvuků, které pronikají nejen skrze podběhy karoserie, dveře či mezimotorový prostor. Přidávají se k nim často vibrace šířící se přes plastové i kovové díly. Na hluku uvnitř vozu se podílí chod jeho motoru, aerodynamická akustika i zvuky okolního prostředí. Důležité přitom je, že při dlouhodobém pobytu v jakémkoliv prostředí, ve kterém hluk dosahuje určité úrovně, člověk začíná pociťovat vyšší míru únavy, zhoršené vidění apod. Dlouhé jízdy autem potom definici této situace zcela naplňují. K negativnímu vlivu na pohodlí při jízdě se proto přidávají i skutečně objektivní důvody pro odhlučnění, neboť hluk může ovlivňovat schopnosti řidiče.

 2.-Při-odhlučňování-vozu-se-na-určitá-místa-přidávají

Při odhlučňování vozu se na určitá místa přidávají antivibrační a antihlukové materiály, které maximálně izolují zdroj hluku od kabiny a zamezují jeho šíření. Čím více zdrojů hluku je izolováno a čím je tato izolace kvalitnější, tím znatelnějšího rozdílu je dosaženo. Na místě je též zmínit, že kompletní odhlučnění vozu vede i ke zlepšení stability vozidla či lepší funkci tlumičů. Jaké jsou však limity těchto úprav?

Stojí odhlučnění za to?

3.-Stojí-odhlučnění-za-to

Krátká odpověď na tuto otázku zní: jednoznačně ano! Lze být ale trochu konkrétnější a vyjádřit snížení hluku v kabině číslem? Obecně lze říci, že profesionálně provedené odhlučnění osobního vozu pomůže snížit hluk v kabině o 3 – 5 dB. Pro pasažéra to bude poslechově znamenat až 40 % snížení oproti stavu před úpravami. Jedná se tedy o skutečně razantní snížení a rozdíl je jasně patrný.

 

Míra snížení hluku samozřejmě závisí na rychlosti, kterou se právě pohybuje a také na typu auta. Roli totiž hrají i prvky a materiály, které jsou na daný vůz použité. Je zřejmé, že dražší vozy vyšších tříd na tom budou v tomto ohledu lépe, např. proto, že mají okna z kvalitnějšího, širšího skla, které izoluje interiér lépe než okna vozu nižší střední třídy. Vyrovnat tento rozdíl by pro majitele levnějšího vozu znamenalo vyměnit všechna okna, což by pravděpodobně nedávalo ekonomický smysl. Stejně tak auto se střešním oknem bude mít limit, na který jej lze odhlučnit, jiný než stejný vůz bez střešního okna.

 

Obecně je ale odhlučnění vozu úpravou, která rozhodně stojí za to, neboť má potenciál výrazně zlepšit pocit z řízení vozu i z jízdy v něm. Změna, které docílíte, může být opravdu významná!