Jak odhlučnit kapotu ?

Proč odhlučňovat kapotu?

Plocha kapoty je poměrně velká a od výroby není prakticky vůbec řešeno odhlučnění nebo aspoň minimální potlačení vibrací. Jelikož tloušťka metalu karosérie dnes vyráběných vozů je velmi tenká, proto při puštěném motoru ( v Čr dominují  naftové, které jsou hlučnější jak benzinové ) se skrz této tenké materiály dostává i hluk do interiéru vozu. Hluk, který se projevuje uvnitř interiéru bychom mohli přirovnat k vysoko frekvenčnímu hluku motoru při vyšších otáčkách.

K tomu abychom mohli vytlumit kapotu budeme potřebovat následující materiál:

 •  StP Black Gold nebo Stp Black Silver
 •  StP AK15 nebo levnější termoakustický materiál Neoprene 6
 • rukavice ( pár ) stačí klasické látkové rukavice ( využívá se na dílně nebo zahradě )
 • líh
 • přítlačný váleček
 • kobercový nůž nebo nůžky

 

 1. Volba materiálů

Pro kvalitní odhlučnění kapoty volíme silnější materiál StP Black Gold ( 2.3mm ). Pro zamezení hluku a lepší udržování teploty motorového prostoru volíme StP AK15 ( 15mm ).

 1. Demontáž

Jako první musíme demontovat stávající „ kryt „ neboli originální odhlučňovací kryt motoru který je upevněn na samotnou kapotu. Kryty jsou většinou upevněné na plastové cvočky a nebo naopak nejsou uchycené prakticky vůbec a demontáž je tedy otázkou několika vteřin. Kryt můžeme nechat na samotném motoru ale nářadí nebo cvočky které se vyndali doporučujeme odložit na poličku aby nespadli do motorového prostoru.

Opel Ampera odhlučnění kapoty 1

 1. Odmaštění

Důležitý krok je příprava plochy  a to je odmašťování povrchu před aplikací odhlučňovacích materiálů. Pokud je plocha velmi špinavá, nejdříve plochu vyčistíme vodou pro odstranění špíny. Velmi levná ale účinná varianta je technický líh, kterým dokonale odmastíme povrch. Pro pohodlnější nanesení líhu můžeme využit rozprašovač a utírat budeme klasickým hadříkem.

 1. Aplikujeme antivibrační materiál

Po odmaštění  plochy nalepíme antivibrační materiál. Pro manipulaci s antivibračním materiálem použijeme silnější nůžky nebo kvalitnější kobercový nůž. Nalepovat materiál se musí pouze na plechové „ okénka „ na kapotě. V žádném případě nelepíme na výztuhy kapoty viz fotografie níže. Veškerý materiál, který se použil a nalepil na kapotu musíme řádně „ přitlačit „ speciálním válečkem pro přitlačení antivibračního materiálu, děláme to kvůli kvalitnímu spojení materiálu s plechem.

Opel Ampera odhlučnění kapoty 2

 1. Potlačení hluku

Použijeme nejefektivnější termo-akustický materiál o tloušťce 15mm, který potlačuje jak hluk a udržuje teplotu motoru. StP AK15 nalepíme ve stejném tvaru na antivibrační materiál StP Black gold, zde přítlačný váleček využívat nebudeme. Pokud chceme potlačit maximálně hluk, můžeme využít celé plochy a polepit kompletní plochu kapoty termo-akustickým materiálem StP AK15, ale to znamená, že se nenasadí textilový originální kryt motoru.

Opel Ampera odhlučnění kapoty 3 

 1. Montáž

Poslední fáze je montáž původního „ krytu „ na místo.

Kontakt: 774 19 55 33 nebo info@2din.cz

Snímek obrazovky 2017-04-24 v 1.18.21