FAQ – Brax

BRAX

Vítejte v segmentu věnovaném nejčastějším otázkám ohledně portfolia špičkového výrobce high-endových audio komponentů Brax, značky, která spadá do portfolia německé rodinné firmy Audiotec Fischer.

Věříme, že zde najdete odpověď i na váš dotaz. Pokud ne, neváhejte nás kontaktovat. Jsme tu pro vás!

 FAQ Helix  Proč už se reproduktory Brax nenabízí s pasivními crossovery?

V posledních letech došlo v high-endovém segmentu audio zástaveb do automobilů k dramatickému poklesu poptávky po pasivních crossoverech. Má to své důvody. Chcete-li dosáhnout co možná nejkvalitnějšího zvuku, pak se jednoduše nevyhnete použití plně aktivního systému ovládání reproduktorů. Všem, kteří přesto dávají přednost pasivní výhybce a chtějí si sestavit vlastní jednotku, rádi poskytneme příslušná schémata zapojení.

 

FAQ Helix (2)  Proč nemají zesilovače Brax integrovaný crossover nebo jiné filtry?

Opravdoví nadšenci do car audio, kteří neváhají investovat do high-endových komponentů značky Brax, spoléhají výhradně na sílu technologie DSP s jejími takřka neomezenými a mimořádně precizními možnostmi nastavení. Použití externích signálových procesorů eliminuje nutnost použít konvenční integrované filtry, zejména právě u zesilovačů v nejvyšším segmentu trhu. Právě z toho důvodu navrhli vývojáři zesilovače Brax tak, aby signál musel překonat jen tu nejkratší možnou vzdálenost.

Díky tomu mohli v Brax vynechat všechny části, které by mohly negativně ovlivnit požadovaný výsledek, a sice špičkový, nijak nezkreslený zvuk.

 

FAQ Helix (3)  Můžu dát subwoofer ML 10 SUB/ ML 10 do bassreflexové ozvučnice?

Při návrhu subwooferů ML 10 SUB/ML 10 se počítalo s jejich montáží výhradně do uzavřených jednotek. Ty ve srovnání s bassreflexovými konstrukcemi nabízejí výrazně lepší vlastnosti, i když na úkor účinnosti. Firma Brax si zakládá především na maximální možné kvalitě zvuku, a proto se doporučuje používat pouze uzavřené systémy – jen ty totiž zajistí ty nejlepší možné výsledky.

 BRAX_1

FAQ Helix (4)  Jaká jsou speciální připojení pro stabilizátor napájení (Power Stabilizer) u zesilovačů Brax?

Stabilizátor napájení je šikovná vychytávka, která je však nejúčinnější, když ji připojíte bez přerušení. Jen v takovém případě totiž naplno využijete její schopnost dodávat energii. U zesilovačů Brax jsou terminály „Power Stabilizer“ vedeny za vstupní odrušovací tlumivkou a jsou přímo připojeny ke spínanému zdroji a spínacím tranzistorům, aby byl zajištěn maximální průtok proudu, a to zejména v případě potřeby velkého impulzu.

 

FAQ Helix (5)  Jaký objem ozvučnice je nejvhodnější pro středový reproduktor ML3?

Výrobce doporučuje ozvučnici o objemu alespoň 250 mlML3 vám ale zahraje lépe ve větších uzavřených ozvučnicích, zejména pokud požadujete nízkou spodní crossoverovou frekvenci na úrovni 250 Hz. Ozvučnice o objemu větším než 1 litr vám však další akustické výhody již nepřinesou.

 

FAQ Helix (6)  Můžu použít zesilovače Brax i v domácím prostředí?

To, co hraje dobře v autě, zahraje skvěle i u vás doma! Je však třeba pamatovat, že zesilovače Brax mají velké nároky na napájení, vzhledem k čemuž jim musíte zajistit vhodný zdroj energie. Ideální je kombinace výkonného 12V zdroje (minimálně 60 A) a paralelně připojené autobaterie – ta pokryje krátkodobé vysoké požadavky na výkon.

 BRAX (2)

 

FAQ Helix (7)  V nabídce jsou dvě různé varianty subwooferu ML6 – která z nich je lepší?

Obě verze skvěle ukazují, co je dnes v této branži možné. ML6P díky nižším kompresním efektům hraje s nádechem středních frekvencí, zatímco ML6D nabízí o něco větší tlak ve vyšším pásmu basů, a to díky prachovému uzávěru, jenž výrobce použil v jeho konstrukci. Nakonec však jde o rozsah – v třípásmové kombinaci s dodatečným středovým reproduktorem, např. ML2 nebo ML3, bude nejvhodnější volbou ML6D.

 

FAQ Helix (8)  Zesilovač je v ochranném režimu a stavová LED kontrolka svítí žlutě

Příčina: Vadná kabeláž reproduktorů, zkratovaná mezi sebou nebo s šasi vozidla.

Řešení: Zkontrolujte kabeláž reproduktorů ujistěte se, že nejsou uvolněná vlákna, která by se dotýkala protilehlého terminálu.

 

Příčina (MX2, MX4, MX4 PRO): Nastavená impedance reproduktorů neodpovídá impedanci připojených reproduktorů.

Řešení: Zkontrolujte nastavení impedance reproduktorů.

 

FAQ Helix (9)  Zesilovač je v ochranném režimu a stavová LED kontrolka bliká žlutě

Příčina: Pojistky uvnitř zesilovače jsou vadné.

Řešení: Vyměňte vadné pojistky za nové, stejné. Správnou hodnotu pojistek naleznete v uživatelské příručce.

 BRAX (4)

 

FAQ Helix (10)  Zesilovač je v ochranném režimu a stavová LED kontrolka svítí červeně

Příčina: Zesilovač je přehřátý.

Řešení: Nechte zesilovač vychladnout. V závislosti na teplotě v místě montáže může chvíli trvat, než zesilovač dostatečně vychladne a znovu se zapne.

 

FAQ Helix (11)  Výstupní výkon zesilovače Brax NOX4 DSP je v režimu přemostění příliš nízký

Příčina: Směrování kanálů v interním DSP není správně nastaveno.

Řešení: Je nutné, aby byly dvěma přemostěným kanálům v režimu přemostění nastaveny identické směry kanálů. To znamená, že k oběma výstupním kanálům přiřadíte stejné vstupní kanály.

Řiďte se také informacemi v podrobném návodu k softwaru DSP PC-Tool. Zde je vhodné zmínit i skutečnost, že ekvalizace, vysokofrekvenční a dolnofrekvenční filtry, fáze a korekce zpoždění se nastavují stejně. Pro zjednodušení konfigurace nabízí software DSP PC-Tool funkci propojení, která zajistí, aby byly pro každý kanál nastaveny identické hodnoty.