Prémiové ozvučení BMW

PREMIOVÉ OZVUČENÍ BMW_1

O audio sestavách ve vozech německé prémiové značky BMW se často vedou zapálené diskuse, protože kvalita továrního ozvučení, a to i jeho příplatkových verzí, je jednoduše řečeno tristní. Od vozů mnichovské značky se zkrátka očekává víc a pokud v poslechu nesnesete sebemenší kompromis, můžete zažít nepříjemné zklamání.

Dokonce i v nejvyšších modelech této bavorské automobilky často najdete pouze základní ozvučení s chybějícími výškovými reproduktory, které se pokoušejí emulovat papírové širokopásmové reproduktory. Výsledkem je zvuk, který postrádá detaily ve vyšších frekvencích a nabízí velice nepřesvědčivý bas, a to navzdory tomu, že pod sedačkami vozu najdete subwoofery o průměru 165 mm.

Ani vyšší tovární audio výbava, k níž se dostaneme později, nepřináší zásadní zlepšení. Není proto divu, že majitelé prémiových bavoráků hledají nejrůznější cesty, jak zvuk ve svých vozech vylepšit. Za zmínku určitě stojí i skutečnost, že ani prémiový příplatkový systém Harman/Kardon (Logic 7), byť by se dal popsat jako ucházející, spoustu náročnějších zákazníků není s to uspokojit.

 

Řešení – plug & play audio systémy značky Match

Této situace si je dobře vědoma německá firma Audiotec Fischer, které se podařilo využít mezery na trhu a vytvořit prémiové plug & play komponenty ušité na míru vozům BMW, jež se vyznačují snadnou instalací bez nutnosti demontáže větších částí vozu.

Řeč je konkrétně o značce Match, jednoho z tria výrobců spadajících pod její křídla (spolu s Helix a Brax). Match se specializuje právě na vývoj a montáž dodatečných komponent k původním audio systémům bez nutnosti problematických zásahů do elektroinstalace.

 MAtch, Helix, Brax

 

Upgrade, jenž bere v potaz složitou povahu dnešních vozů BMW

Dnešní moderní vozy BMW nabízejí inteligentní navigační systémy, digitální televizi, hands free a mnoho dalších multimediálních funkcí. Tyto technologie jsou často přímo propojeny s audio zástavbou a tvoří s ní jeden komplexní, elektronický celek. Modernizace audio systémů ve vozech BMW pomocí komponentů značky Match, ať už se v nich nachází jakýkoliv stupeň tovární audio výbavy, nevyžaduje demontáž mnoha dílů ani přestřihávání kabeláže.

Komponenty audio systému se jednoduše nahradí kvalitnějšími produkty značky Match, aniž by došlo k narušení designu interiéru. Rozsah funkcí zůstává nedotčen a všechna vylepšení lze zase odstranit, aniž by po sobě zanechala nějakou stopu. Díky tomu je aktualizace audio sestavy pomocí komponentů značky Match ideálním řešením i pro vozidla, která máte na leasing.

 

Zesilovače Match dodají sestavě tolik potřebnou šťávu

Základním prvkem upgradu je mimořádně kompaktní zesilovač Match s procesorem DSP, jenž přináší citelné zlepšení zvuku a cílí na brilantní reprodukci vysokých frekvencí. Tento malý box ve srovnání s původním zesilovačem v autě dokáže zvýšit výkon audio sestavy o zhruba 1 000 W.

V Audiotec Fischer a potažmo v Match však moc dobře vědí, že výkon ani zdaleka není všechno. Každý zesilovač Match proto obsahuje integrovaný DSP procesor, jehož úkolem je správa všech digitálních funkcí. Přítomnost DSP procesoru ve vozidle umožňuje vyladit audio sestavu k dokonalosti, ať už se jedná o jakýkoliv typ BMW. Nehledě na to, že si systém můžete vyladit k vlastní spokojenosti.

A jen tak na okraj – technici u nás na dílně v Praze pravidelně dojíždějí do Německa na školení v mateřské firmě Audiotec Fischer. Proto pokud svěříte montáž a následné ladění do jejich rukou, budete mít jistotu 100% spokojenosti s výsledkem.

 

Špičkové basy, které dodají zvuku nezbytnou hutnost

Žádná prémiová audio sestava se neobejde bez správně dunivé a dostatečně dynamické basové složky, která u většiny standardních továrních systémů ve vozech BMW jednoduše chybí. V Match proto vyvinuli špičkové plug & play subwoofery, které se montují tam, kde jsou i originální komponenty – pod sedačky vozu.

Subwoofery Match dokážou vygenerovat opravdu působivý akustický tlak, aniž by zvuk nějak zkreslovaly. Basy tak zůstávají věrohodné a jsou tak akorát hutné, aby vám zajistily dokonalý zážitek z poslechu. A pokud budou zapojené v sestavě s jedním ze zesilovačů Match s DSP procesorem (o co u těchto prémiových upgradů právě jde), odhalí svůj dynamický potenciál opravdu naplno.

 PREMIOVÉ OZVUČENÍ BMW (3)_1

Jaké jsou nejčastější varianty továrního ozvučení vozů BMW a jak se upgradují?

Pokud vlastníte novější vůz značky BMW a rádi byste upgradovali jeho audio sestavu, pak není až tak důležité, o jaký model se jedná. Důležité je pouze to, kterou variantou továrního ozvučení váš bavorský miláček disponuje.

Pojďme se podívat na to, jaké varianty tovární audio výbavy v BMW existují, jak je poznat a v čem spočívá jejich aktualizace.

 

Základní ozvučení

Základní varianta továrního ozvučení ve vozech BMW je samozřejmě tou nejméně kvalitní. Zahrnuje reproduktory s jednoduchými membránami, které pokrývají široký frekvenční rozsah, vzhledem k čemuž jejich výšky nevynikají moc velkou kvalitou. Zvuk linoucí se z reproduktorů postrádá jakékoliv detaily, charakter, je plochý a nezáživný.

Tyto reproduktory se nacházejí ve dveřích vpředu i vzadu, někdy také ve stropě nebo v zadním panelu vozidla. Dále jsou pod předními sedadly umístěny papírové subwoofery s membránami o průměru 165 mm. U nás na dílně se navíc nezřídka setkáváme s variantou, že je pod sedačkami jen jeden subwoofer, přestože je pod nimi dost místa pro dvojici 200mm subwooferů. Všechny tyto komponenty jsou připojeny přímo k autorádiu, externí zesilovač zde chybí. Za zmínku stojí skutečnost, že např. v USA nebo Kanadě se tento typ výbavy vůbec neprodává.

 

Jak tuto variantu poznat a jak probíhá upgrade?

Nejdůležitějším rozpoznávacím znakem základní audio výbavy BMW je právě absence výškových reproduktorů, které se obvykle umisťují do A-sloupků. Sloupky nemají ani mřížku a jsou kompletně zaslepené.

Samotný upgrade je poměrně jednoduchý – kvalitu širokopásmových reproduktorů pozvedne externí 800W zesilovač s DSP procesorem, zatímco o zhutnění basové složky se postará dvojice 200mm subwooferů, které se montují pod přední sedačky namísto původních z výroby.

 

Pozor! Audio sestavu ve voze můžete upgradovat i jinak než pouze komponenty typu plug & play. Výsadou řešení z dílny Match je však to, že nevyžaduje složitou montáž a nehrozí zde ztráta záruky.

V rámci složitějších aktualizací jsme dříve používali reproduktory Musway, nyní však tyto zástavby řešíme pomocí komponentů značek Helix, Match a Focal.

 PREMIOVÉ OZVUČENÍ BMW

 

Hi-Fi Sound System (Hi-Fi 676)

BMW Hi-Fi Sound System je příplatková, avšak stále nedostačující audio výbava. Oproti základu již zahrnuje komponentní reproduktory (tedy repro s oddělenými výškami) v předních dveřích, zatímco vzadu jsou opět reproduktory komponentní nebo koaxiální. V palubní desce se nachází středový reproduktor, zatímco pod sedačkami jsou nepříliš kvalitní papírové subwoofery o průměru membrány 200 mm. Vše je nově zapojeno na externí 7-kanálový zesilovač, který se obvykle nachází v zavazadlovém prostoru.

Navzdory dodatečným komponentům v sestavě je zvuk podprůměrný, nemastný a neslaný, nabízí minimální detaily a obsahuje rušivé prvky. Naštěstí je tato varianta tovární audio zástavby nejjednodušší na aktualizaci.

 

Jak tuto variantu poznat a jak probíhá upgrade?

Tuto variantu poznáte podle komponentních reproduktorů v A-sloupcích, které nenesou žádné označení. V kufru pak najdete ještě zesilovač, který pohání veškeré reproduktory. Jedná se o 7-kanálový, poměrně špatně vyladěný zesilovač od výrobce.

Základní upgrade zde spočívá ve výměně původního zesilovače za vícekanálový 1290W zesilovač s DSP procesorem značky Match, který z komponentních reproduktorů v této sestavě vytáhne to nejlepší a zajistí kvalitní basovou složku. O tu se opět postará dvojice subwooferů o průměru membrány 200 W, které nahradí původní subwoofery pod sedačkami.

Pozor! Pokud byste si novou sestavu chtěli ještě vyšperkovat, doporučujeme k ní přidat high-endový aktivní subwoofer značky JL Audio a případně ještě odhlučnit dveře, aby vznikla kvalitnější ozvučnice. Reproduktory je možné nahradit kvalitnějšími komponenty značky Focal.

Pokud chcete vědět více, dejte nám vědět – rádi s vámi probereme všechny možnosti!

 

 

Harman/Kardon Surround Sound System

Nejdražší a nejméně častá varianta tovární audio výbavy BMW je Harman/Kardon, přičemž kvalita ozvučení bohužel neodpovídá jeho ceně. Lze se setkat také s variantou Bowers & Wilkins. Zvuk není vyloženě nekvalitní, ale stále je možné jej nahradit vlastním audio systémem a dosáhnout tak lepších výsledků.

Tento prémiový stupeň tovární audio výbavy zahrnuje komponentní reproduktory v předních a zadních dveřích, ve stropě a v palubní desce. Pod sedačkami se opět nachází dvojice subwooferů o průměru membrány 200 mm. Vše se napojuje na 9-kanálový zesilovač, jenž se opět nachází v kufru vozu.

Nutno podotknout, že tento systém už sám o sobě nějakou kvalitu má, nicméně výměna jeho továrních součástí za komponenty značky Match vyždímá z tovární zástavby její maximální potenciál.

 

Jak tuto variantu poznat a jak probíhá upgrade?

Ozvučení tohoto typu poznáte jednoduše po nápisech harman/kardon na mřížkách (domečcích). V případě Bowers & Wilkins výrobci vzhledem k vyšší pořizovací ceně dali do sloupků mřížky z broušeného hliníku.

Středové reproduktory ve dveřích pak zkrášluje průhlednější mřížka, za kterou je osazen perleťově bílý reproduktor. Vzhledem k využití optických kabelů se jedná o nejhorší možnost z hlediska montáže, stejně jako nejnákladnější konfiguraci. Komponenty nového systému je totiž třeba integrovat na tovární kabely.

V základu se systém upgraduje opět pomocí dvou různých typů komponentů – vícekanálového 1 540W zesilovače s DSP procesorem, jenž z reproduktorů této příplatkové zástavby vytáhne vše, co v nich je, spolu s dvojicí subwooferů Match s průměrem membrány 200 mm, které se montují pod sedačku.

Pokud máte pocit, že jsou kvality audio zástavby Harman/Kardon na dostačující úrovni, upgrade pomocí dvojice komponentů Match zmíněných výše by vám měl bohatě stačit. I zde však můžete přistoupit i k výměně reproduktorů za komponenty značky Focal, přidat do kufru aktivní subwoofer od JL Audio apod.

V případě nejvyšší varianty továrního ozvučení BMW je nicméně vhodné řešit případnou sestavu individuálně. Dejte nám vědět, rádi vám pomůžeme!

 PREMIOVÉ OZVUČENÍ BMW (2)

 

Které modely vozů BMW můžete upgradovat pomocí audio systémů Match?

Vozy BMW, to je symfonie v pohybu. Známka statusu, za kterou se na ulici každý otočí a která generuje širokou paletu emocí, od obdivu, přes úžas a respekt, až po závist a nevraživost. Ať už vozy BMW milujete nebo je pro pověst jejich řidičů příliš nemusíte, nelze jim upřít, že se jedná o hotová umělecká díla. A těmto kvalitám by měla odpovídat i kvalita audio sestavy uvnitř!

Ptáte se, které modely můžete upgradovat pomocí audio zástavby značky Match?

Pokud vlastníte moderní vůz, na modelu zas tak moc nezáleží. Ať už se jedná o E60, E70, E71, E81, E87, E90, F10, F11, F15, F20, F25, F26, F30, F31, F32, F36, F48, G20, G21, G30 nebo G31, upgradovat můžete všechny. Musíte jen vědět, jaké máte ve voze tovární ozvučení. Jeho typy jsme popsali v předchozí části článku.

 

Máte zájem o upgrade vašeho bavoráku pomocí prémiových komponentů značky Match?

Vlastníte vůz značky BMW a rádi byste něco udělali s tristní kvalitou jeho audio sestavy? Ozvěte se nám! S upgrady audio systémů v těchto vozech máme bohaté zkušenosti – podívejte se třeba na náš upgrade Hi-Fi 676 ve voze BMW Z4 G29 nebo aktualizaci téhož systému v modelu BMW 4 F32 Gran Coupe. Technici u nás na dílně se vašeho vozů rádi ujmou a vše namontují a vyladí k vaší maximální spokojenosti.

Máte nějaký dotaz? Zavolejte na +420 774 195 533 nebo napište na info@2din.cz. Jsme tu pro vás!