Jak vybrat zesilovač?

Pokud chcete zvýšit ve vozidle kvalitu a výkon nových reproduktorů při vyšší hlasitosti nebo uvažujete o zabudování externího subwooferu, výkon zesilovače originálního nebo aftermarket autorádia rozhodně nestačí. Proto se musí zabudovat zesilovač pro zvýšení výkonu audia. V drtivé většině se zesilovače montují k subwooferu pro zvyšení bassů. Proto si povíme, jaké typy zesilovačů existují a jak postupovat při výběru zesilovače do auta.

Jaké jsou typy zesilovačů ?

Na trhu existují 1- kanálové ( mono blok ), 2- kanálové, 3- kanálové, 4- kanálové, 5- kanálové a 6- kanálové typy zesilovačů. Povíme si, v jakém případě se používají tyto typy zesilovačů.

1-kanálový zesilovač neboli mono blok se používá v autech pouze k zapojení subwooferu. Pokud hledáme monoblok pro zapojení subwooferu, znamená to, že zesilovač funguje pouze při výkonu na 1-2Ω ( Ohm ), pokud však subwoofer funguje při 4-8Ω potom je zbytečné řešit mono blok a bohatě postačí zapojit 2-kanalový zesilovač v můstku. 

103258 

2-kanálové zesilovače lze využít pro pár reproduktorů pro zesílení jejich výkonu, ale také se často využívá k zapojení subwooferu v můstku nebo jednoho subwooferu na jeden kanál, pokud to dovoluje výkon. Jedná se o nejprodávanější typ zesilovače, jelikož v drtivé většině se na 2-kanálový zesilovač se zapojuje subwoofer nebo pár reproduktorů.

115575

3-kanálové zesilovače se v dnešní době již prakticky nevyužívají, jelikož je může lépe a efektivnějí nahradit 4-kanalový zesilovač.

115017

4-kanálové zesilovače jsou určené pro zapojení 2 párů reproduktorů nebo jednoho páru reproduktorů a subwooferu, nebo také pro zapojení dvou subwooferů. Jedná se o o druhý nejprodávanější typ zesilovače, který se v 99% využívá pro zapojení páru reproduktorů a subwooferu.

103342

5-kanálový zesilovač se používá spíše pro připojení dvou párů reproduktorů a jednoho subwooferu. Jedná se spíše o levnější variantu napojení hudby ve voze v porovnání např. se dvěma zesilovači, ale také 5ti kanalový zesilovač je výhodný i šetřením místa, neboť jeden zesilovač samozřejmě zabere méně místa než dva.

117705

6-kanálové zesilovače se prakticky nevyužívají, při zástavbě velké autohifi sestavy do vozu ale bude tento typ zesilovače pravěpodobně potřeba.

116553

 

Pojmy, které by jste měli znát při výběru zesilovače

Výkon

Jsou dva druhy výkonu, které se uvádí u zesilovače. Jedním z nich je výkon nominální - RMS (také se můžeme setkat i s pojmem sinusový, ale pořád se bavíme o stálem výkonu RMS). Druhým pojmem je maximální výkon označovaný zkratkou PMPO, jedná se ovšem o blábol pro neznalé zákazníky a margetingový tah. Většinou se jedná o obrovská čísla. Při nákupu se orientujeme pouze na na RMS výkon.

Grand Bass / Bass / Bass boost

Takto se většinou označuje regulátor basové složky na zesilovači, aktuální při zapojení subwooferu.

Bridge 

Můstek - anglicky bridge - je většinou označován dvěma závorkami u terminálu pro zapojení. Jedná se o součet zesílení výkonu dvou kanálů zesilovače. Zpravidla se jedná o zapojení subwooferu.

Line input

Jedná se o vstup pro dráty po kterých se zprostředkovává signál z autorádia.