Jak odstranit škrábance z laku auta?

Jak odstranit škrábance z laku auta (1)

Ke vzniku škrábanců na karoserii auta někdy stačí opravdu málo – projedete se někde po lesní cestě a trefíte několik větví, navštívíte nepříliš šetrnou myčku nebo se o vůz nešikovně opřete a problém je na světě. Ti, kdo parkují na ulici ve městě pak vědí, že se škrábance na laku auta mohou záhadným způsobem objevit i zcela bez jejich zapříčinění.

Škrábance na laku nemá nikdo rád, ale málokdo ví, že se drobné nedostatky dají z laku snadno odstranit. A přitom levně! Nemusíte investovat do drahých rotačních nebo orbitálních leštiček, které jsou doménou profesionálních detailerů.

Podmínkou nejsou ani předchozí zkušenosti s detailingem – s odstraněním škrábanců z laku auta na základě našich postupů a doporučení si hravě poradí i naprostý začátečník.

Pojďme se podívat, jak na to!

 

Jak odstranit škrábance z laku ve třech krocích

Pokud lak vašeho auta neutrpěl opravdu závažné poškození, obecně platí, že k návratu do původního stavu budete potřebovat trojici výrobků. A sice:

Bude se jednat o investici řádu nižších tisíců korun, což je ve srovnání s nákupem leštičky opravdu pakatel. Leštěnka by vám navíc měla stačit na kompletní rozluštění až pěti automobilů.

A o jaký čistič/leštěnku se bude jednat?

 Jak odstranit škrábance z laku auta

Auto Finesse Rejuvenante Paintwork Cleanser 500 ml

Když je řeč o profesionálním car detailingu, spousta amatérských i profesionálních detailerů nedá dopustit na výrobky špičkové britské značky Auto Finesse. K jejím fanouškům se řadí i technici z naší pražské dílny. Portfolio výrobků této značky zahrnuje i speciální středně abrazivní čistící leštěnku, která se skvěle hodí k odstranění drobných nedostatků laku.

Jak odstranit škrábance z laku auta (5)

Přípravek je vhodný k aplikaci před voskováním či nanesením syntetických sealantů, přičemž díky obsahu rozpouštědel usnadňuje odstranění usazených nečistot. Je to pracovitý univerzál, s nímž nejen že odstraníte z laku drobné škrábance (zejména tzv. „swirls“, česky pavučinky nebo sluníčka), ale také jednoduše připravíte karoserii vozu na aplikaci ochranné vrstvy – vosků, syntetiky nebo keramiky.

Auto Finesse Rejuvenante Paintwork Cleanser obsahuje jemná abraziva a glazuru, které nejen že lak hloubkově vyčistí a odstraní škrábance, ale také zvýrazní výsledky mytí, které je vhodné provést ještě než se pustíte do odstranění vad laku.

Přípravek nabízí ideální poměr cena/výkon, přičemž umožňuje dosáhnout mimořádných výsledků a zároveň se snadno používá, takže s ním ošetření laku hravě zvládnou i začátečníci. U nás v 2din.cz na něj nedáme dopustit.

 

Jak se Auto Finesse Rejuvenante používá?

Použití této čistící leštěnky je opravdu snadné a s trochou trpělivosti umožňuje dosáhnout skutečně pozoruhodných výsledků. Pojďme se podívat, jak vypadá postup při ručním leštění:

  1. Naneste několik kapek přípravu na mikrovláknový nebo pěnový aplikátor a dotykem aplikujte na karoserii. Poté krouživými pohyby pracujte na ošetřovaných dílech
  2. Je důležité, aby leštěnka Auto Finesse Rejuvenante na laku zbytečně nezasychala
  3. Jakmile budete spokojeni s výsledkem, setřete zbytky přípravku utěrkou z mikrovlákna, případně doleštěte povrch do vysokého lesku

Z mikrovláknových aplikátorů doporučujeme Auto Finesse Polishing Pads nebo Auto Finesse Microfiber Applicator pro menší plochy. Chcete-li raději pěnu, zvolte třeba Auto Finesse Foam Applicator.

Jak odstranit škrábance z laku auta (4)

Pro úplnost ještě uvedeme, jak vypadá postup práce v případě strojního leštění laku leštičkou:

  1. Naneste několik kapek přípravku na měkký kotouč z mikrovlákna nebo pěny
  2. Pracujte opět krouživými pohyby. Pokud používáte orbitální leštičku, nastavte otáčky na 1 200 až 1 800
  3. Nakonec setřete zbytky leštěnky utěrkou z mikrovlákna, případně ještě doleštěte

 Jak odstranit škrábance z laku auta (2)

Alternativy k Auto Finesse Rejuvenante 500 ml Paintwork Cleanser:

Soft99 Micro Liquid Compound Set Dark & Black 250 ml – tmavé laky

Soft99 Micro Liquid Compound Light & Metallic 250 ml – světlé laky

Meguiar’s Ultimate Compound – na výraznější škrábance