Jak vybrat kapacitor ?

Kapacitor je v zásadě velká baterka, která vydrží být dlouho nabitá a v případě potřeby umí energii poskytnout rychle. Než se zeptáte zda kapacitor potřebujete, řekneme si nejdříve jakou roli hraje kapacitor při zástavbě audia ve vozidle.

107086-2

K čemu potřebujeme kapacitor  ?

Kapacitor se zabudovává do vozidla proto, aby mohl poskytnout rychle nabitou energii zesilovači, který ji potřebuje při výkonu ve špičkách nízkých frekvencí ( pro subwoofer ). Bez kapacitoru bass nemusí být maximálně jasný a rychlý tak, jak by si člověk přál. Navíc může ve špičkách nastat propad napětí ve voze, jelikož zesilovač spotřebovává v tu chvíli hodně energie a autobaterie nestíhá uvolnit tak velký tok energie najednou. V úplně nejhorším případě může dojít až k poškození subwooferu kvůli přepadu napětí ( byť spíše u větších zastaveb bez použití kapacitoru ). 

Má kapacitor vliv na kvalitu hudby ?

Pokud je výkon zesilovače ve špičkách díky kapacitoru dostačující, bassová složka subwooferu je zřetelnější, čistší a není nějak rozmazána. Takže ano, pokud se jedná o výkonější zástavbu, díky kapacitoru lze dosáhnout lepšího zvuku subwooferu.

Jak bychom měli vybírát kapacitor ?

Při výběru kapacitoru se můžeme řídit jednoduchým pravidlem " kilowatt (kW) = Farad (F) ". Takže pokud máme zástavbu ve voze o výkonu 1kW, to znamená že budeme potřebovat 1F kapacitor.