Jak vybrat subwoofer?

Jako první si musíme určit, jaký typ subwooferu budeme chtít, a to buď aktivní nebo pasivní subwoofer

Aktivní subwoofer - tento typ subwooferů v sobě jž má zabudovaný zesilovač a lze je jednoduše zapojit. Výhoda těchto aktivních subwooferů je ta, že jsou velmi kompaktní a většinou se dají zabudovat pod sedačku a nezabírají moc místa. Nevýhoda těchto subwooferů je však ta, že pokud se rozbije zesilovač nebo reproduktor, tak se bohužel musí koupit nový aktivní subwoofer.

aktivní subwoofer

Pasivní subwoofer - lze si domyslet, že tento typ subwooferu zabudovaný zesilovač nemá, a proto je velmi důležité zvolit zesilovač správný. Jelikož v balení u subwooferu většinou požadavky na vhodný zesilovač nejsou, musí se zákazník spolehnout na své znalosti (pokud jsou v tomto oboru dostatečné) nebo na prodavače, který by měl mít v tomto oboru zkušenosti.

uzavřená ozvučnice

Jaké jsou konstrukce subwooferů?

BandBass

Jedná se o typ subwooferu, kdy se bassový reproduktor nachází uvnitř v bedně. Fazoinvertor (otvory v bedně viz obrázek) pak vyvádí zvuk ven.

bandpass subwoofer

RadPass

Jedná se o typ subwooferu se dvěma bassovými reproduktory, každý z těchto reproduktorů funguje na jiné frekvenci. Díky vyšší ceně se tento typ subwooferu instaluje spíše pro výstavy apod.

radpass subwoofer

Closed (uzavřený)

Tento druh subwooferu, jak již název napovídá, je uzavřený v bedně. Tyto subwoofery většinou nevychází moc draze a poskytují velmi kvalitní zvuk.

uzavřená ozvučnice

Bassreflex

Subwoofer s bassreflexovým nátrubkem, který přenáší velmi nízké frekvence. Čím užší a delší trubka je, tím nižší je frekvence přenosu.

bassreflexový subwoofer

Jak umístit subwoofer v kufru dle typu karoserie auta?

Kombi - v tomto typu karoserie se subwoofer umísťuje basovým reproduktorem nebo bassreflexovým nátrubkem ve směru jízdy, tudíž směrem k sedačce

Hatchback - v tomto případě by měl reproduktor směřovat směrem nahoru, nebo v protisměru pohybu vozidla 

Sedan - zde by se subwoofer měl umístit reproduktorem směrem k sedadlům, a to ve vzdálenosti cca 8 cm

Drobné rady před nákupem

  • Nikdy nekoukejte na maximální výkon subwooferu, který je vždy vysoký a jedná se pouze o marketingový tah, jak nalákat zákazníka
  • Optimální velikost bassového reproduktoru je 12" (30 cm)
  • Pokud se jedná o výběr pasivního subwooferu, doporučujeme si nejdříve vybrat zesilovač a dle toho potom vybírat subwoofer. Výkon subwooferu (v RMS) by měl být vždy o něco větší než výkon zesilovače
  • Pokud si chcete zpřijemnit basy ve vozidle, postačí subwoofer o výkonu 150 - 300 W v RMS, pokud chcete ucítit basy vším svým tělem, doporučujeme výkon 300 - 600W v RMS, vyšší hodnoty jsou pro běžný provoz zbytečné