Jak rychle a jednoduše vyčistit podběhy?

Jak rychle a jednoduše vyčistit podběhy

Znáte pořekadlo, které říká, že co oči nevidí, to srdce nebolí? Ve světě detailingu by se dalo uplatnit na prostor za koly, čili na podběhy. Pokud zrovna nedisponujete domácí dílnou, kde můžete kola snadno sundat, k podběhům není jednoduché se dostat a v důsledku toho se péče o ně často zanedbává, třebaže se tato místa snadno a rychle špiní.

Přesto si myslíme, že péči o podběhy není radno podceňovat. Vlastně to nemusí být nic složitého. Stačí použít nějaký univerzální čistič, vhodné nástroje a čištění naplánovat na den, kdy budete přezouvat na zimní pneumatiky nebo zpátky na letní.

Pojďme se na to podívat!

 

Jak vypadá příprava na čištění podběhů?

Pokud nemáte k dispozici hydraulický zvedák, kterým byste zvedli celé auto (což je asi případ většiny z nás), budete pracovat s obyčejným heverem, jedno kolo po druhém. Na začátek tedy nadzvedněte auto a odšroubujte jedno kolo.

Následuje vizuální kontrola, jak na tom podběhy jsou, kolik je na nich špíny a zda na nich nejsou nějaké zapečené nečistoty, které by vyžadovaly použití speciálních přípravků. Ještě než se pustíte do samotného čištění, je vhodné prostor navlhčit vodou.

Ruku na srdce, přestože podběhy mohou být (a nejspíše budou) zašpiněné třeba od zaschlého asfaltu a jiných nečistot, není to karoserie – nějaké hloubkové čištění bychom na vašem místě moc neřešili.

V základu si proto bohatě vystačíte s nějakým univerzálním čističem, nicméně pokud jste puntičkáři, doporučujeme pořídit si nějaký specializovaný, silnější přípravek, třeba odstraňovač asfaltu a lepidel Oblitarate Tar & Glue Remover naší oblíbené detailerské značky Auto Finesse.

 Jak rychle a jednoduše vyčistit podběhy_1

Čím budeme podběhy čistit?

Jak už bylo řečeno výše, k čištění podběhů se nejvíce hodí nějaký univerzální čistící prostředek, který budete moci použít i na jiné znečištěné části jak zvenčí, tak v interiéru auta. My máme skvělé zkušenosti s čističem a odmašťovačem povrchů Auto Finesse Verso All Purpose Cleaner, ale na trhu je k mání celá řada dalších přípravků. Na konci tohoto článku najdete několik příkladů.

 Jak rychle a jednoduše vyčistit podběhy (2)

Auto Finesse Verso All Purpose Cleaner v kostce

Verso All Purpose Cleaner disponuje mimořádnými čisticími schopnostmi. Tento univerzální čistič a odmašťovač povrchů dokáže snadno odstranit i silně usazenou špínu jak v interiéru, tak na vnějších částech vašeho vozidla.

Dokonale vyčistí pneumatiky, motor, kola, karoserii, prahy a právě podběhy, stejně jako koberečky, gumu a textilní nebo kožené povrchy. Díky jeho odmašťovacím vlastnostem je vynikajícím nástrojem pro přípravu laku před aplikací sealantů na bázi křemíku.

 Jak rychle a jednoduše vyčistit podběhy (3)

Jaké příslušenství zvolit?

Výběrem vhodného čističe to však nekončí. Budete potřebovat i nástroj, kterým podběhy vyčistíte, a sice detailingový štětec nebo kartáč, který si poradí i s tou nejusazenější špínou. Třeba chemicky odolný kartáč Arch Blaster, jenž je určený přímo na podběhy a vydrží působení i silných chemických přípravků.

Pokud zvolíte štětec, pamatujte, že by neměl mít ostré štětiny – v opačném případě riskujete, že podběhy poškrábete. Na práci si samozřejmě vezměte gumové ochranné rukavice.

 Jak rychle a jednoduše vyčistit podběhy (5)

Jde se na čištění

Začněte tím, že nastříkáte čistič přímo na znečištěný podběh a necháte jej několik minut působit. Pak čistič použijte znovu, vezměte kartáč nebo štětec a pusťte se do čištění. Postupujte kousek po kousku a krouživými pohyby se snažte odstranit veškerou špínu.

Jakmile budete mít hotovo, opláchněte vyčištěnou plochu stlačenou zahradní hadicí nebo ideálně tlakovou myčkoupotřebujete silnější proud vody. Počkejte, až voda trochu okape a pak vše vytřete do sucha sušicím ručníkem z mikrovláken.

Jak už jsme zmínili v úvodu, po vyčištění podběhů pomocí univerzálního čističe práce většinou končí, nicméně, pokud se rozhodnete sáhnout po specializovaném přípravku, čeká vás ještě druhé kolo, kdy se zaměříte na zapečenou špínu, kterou odstraníte pomocí speciálního přípravku a mikrovláknového aplikátoru.

 Jak rychle a jednoduše vyčistit podběhy (6)

Tipy na závěr

Zapátrejte na internetu, jak to má váš vůz s korozí. U některých automobilů se z vnitřní strany podběhů může tvořit mazlavé, špinavé bahno, které za jízdy vlhne a způsobuje rezivění okolního kovu.

Chcete-li udržet váš vůz v ideální kondici po co možná nejdelší dobu, věnujte tomu pozornost a třeba plastové podběhy i odmontujte a vyčistěte z vnitřní strany. Vaše auto vám za to poděkuje.

A pokud máte plastové podběhy a chcete, aby se tolik nešpinily, použijte vhodnou impregnaci – třeba Auto Finesse Revive Trim Dressing, přípravek, který díky důmyslnému složení s obsahem silikonů a polymerů spolehlivě ochrání povrch před škodlivými vlivy UV záření a, co je nejdůležitější, zajistí mu vodoodpudivé vlastnosti, takže na něm špína nebude tolik ulpívat.

Jak rychle a jednoduše vyčistit podběhy (4)

 

Výrobky použité v rámci péče o podběhy:

Auto Finesse Verso All Purpose Cleaner – univerzální čistič a odmašťovač povrchů

Auto Finesse ObliTARate Tar & Glue Remover – odstraňovač asfaltu a lepidel

Auto Finesse Revive Trim Dressing – ochrana a oživení plastů s vodoodpudivými vlastnostmi

Auto Finesse Microfiber Applicator – mikrovláknový aplikátor

Auto Finesse Arch Blaster – chemicky odolný kartáč na podběhy

The Collection Aqua Mini – sušicí ručník

 

Alternativy k čističi Auto Finesse Verso:

Meguiar’s Heavy Duty Multi-Purpose Cleaner – extra účinný víceúčelový čistič interiéru i exteriéru

CarPRO Multi X – univerzální čistící prostředek

Bilt & Hamber Surfex-HD V2 – univerzální víceúčelový čistič na interiér i exteriér vozu