Jak vybrat kabelovou sadu nebo napájecí kabely?

Napájecí kabely mají označení např. 2Ga, 4Ga apod.Ne všichni vědí co to znamená. Jedná se o označení amerického standardu AWG ( American Wire Gauge ). Níže uvedená tabulka znázorňuje jaký průměr a průřez by měl mít kabel při max. toku napětí, a o jaký parametr AWG se jedná.

průřez žil kebelu

Proto, abychom vypočítali správný průřez kabelů, který bude napájet zesilovač, musíme se odrážet od maximálního výkonu zesilovače. Ten by měl být vždy uveden na krabici zesilovače, nebo v příručce. Dejme tomu, že máme 4 kanálový zesilovač s výkonem 4 x 50W do 4 Ohmů

50 + 50 + 50 + 50 = 200 W ( průměrný výkon )

Pokud sečteme výkon těchto kanálů, dostaneme číslo 200W - to je průměrný výkon, což se jedná cca 50 % potenciálního výkonu. Pokud tento průměrný výkon zdvojnásobíme dostaneme, maximální výkon, který dá číslo 400W

200 x 2 = 400W ( maximální výkon )

U = 13 V ( napětí )

Pokud chceme vypočítat maximální tok napětí, tak musíme maximální výkon vydělit napětím proudícím ve voze.

400 W / 13 V = 30,769 A ( Ampér )

Další krok je zvolení délky kabelů. Jelikož v drtivé většině se jedná o osobní vozy, MPV a SUV, tak volíme 5 metrový napájecí kabel - pokud zesilovač se nachází v kufru u subwooferu. Kabel, kterým se bude uzemňovat, zvolíme stejně kvalitní kabel jak ten napájecí ( pro odlišnost volíme s černou barvou ochranné gumy symbolizující uzemnění – GND ). Většinou se jedná o délku 0,8m – 1,0m. Níže uvedená tabulka ukazuje, jakou AWG kabelů máme vybrat v kombinaci toku proudu a délce napájecího kabelu. V našem případě se jedná o 4 GA.

průmer awg kabelu 

Tyto tabulky a výpočty se používají pro výpočet v tom případě, pokud používáme kvalitní měděné kabely. Pro kabelové sady, které jsou levnější a většinou se vyrábějí z hliníku, musíme parametry kabelů vynásobit 1,5x.

Hotové kabelové sady

Naše doporučení je si nejdříve zjistit, zda vám budou skutečně vyhovovat kabely k vybrané jednotce nebo nikoli. V drtivé většině k zesilovačům a subwooferům se dokupují již hotové kabelové sady. Zde by se měla zkontrolovat pojistka, zda odpovídá té v zesilovači. Pokud ne měla by se pořídit i odpovídající pojistka do pojistkového pouzdra.

kabelova sada

Obsahem klasické kabelové sady je:

- 5m napájecí kabel - červený
- 1m zemnící ( GND ) kabel - černý
- pojistkové pouzdro s pojistkou ( pozor na hodnotu pojistky )
- 5m signálový kabel s ovládacím vodičem
- 2ks kabelové oko
- 2ks kabelová vidlička

Pokud se instaluje zesilovač a subwoofer zvlášť, musíme myslet na to, že v kabelové sadě není přiložen reproduktorový kabel pro propojení subwooferu, pokud je zesilovač nainstalován v kufru, postačí 1-2m ( max. ) repro kabelu. Jsou však i kabelové sady, kde najdeme taktéž i transparentní kabel pro propojení subwooferu s zesilovačem např tato sada.

Vedení kabeláže ve vašem voze

Kabel je vybraný a je třeba přejít k nutnosti jeho správného vedení ve voze. Pro maximální eliminaci případného ručení a pískání, bychom měli cesty napájecího kabelu a signálového rozdělit tak aby byli od sebe dostatečně daleko, např. napájecí kabel bude veden na straně řidiče a signálový na straně spolujezdce, nebo naopak. Signálový kabel lze také táhnout i středovým tunelem, ale jedná se spíše o montáže, kde se dávají sedadla pryč z vozidla. Podrobněji o tom, jak správně zapojit a natáhnout kabely k zesilovači můžete přečíst ZDE.