Jak vést v autě kabel pro zesilovač a subwoofer?

Pokud jste se rozhodli posunout audio výbavu vašeho vozu na novou úroveň a pořídili jste si zesilovač a subwoofer, který nyní trůní v kufru, možná si teď lámete hlavu nad tím, jak k němu správně natáhnout veškerou kabeláž. Pojďme se na to společně podívat.

montaz subwooferu a zeislovace

Plusový (napájecí) kabel

Plusový kabel se od autobaterie do kufru ve většině případů vede stranou řidiče. Samozřejmě je nejdříve třeba zjistit, kde se ve voze nacházejí průchodky z motorového prostoru do interiéru, a podle toho se řídit.

Napájecí kabel musí být osazen pojistkou, a to ve vzdálenosti maximálně 30 cm od autobaterie. Ta se k bateriové svorce upevňuje okem. Hodnota pojistky musí být totožná s hodnotou pojistky v zesilovači, popřípadě se součtem pojistek v zesilovači. 

Kabel se obvykle vede plastovými prahy, které jdou velmi snadno demontovat, nicméně je třeba si dát pozor na to, aby nedošlo k poškození cvočků, které prahy drží. Plusový kabel důrazně doporučujeme omotat elektrikářskou páskou, což mu poskytne dodatečnou ochranu.

Pokud je v rámci montáže třeba natáhnout i remote kabel k autorádiu, můžete jej bez problému vést spolu s plusovým kabelem. U přístrojové desky se pak kabel napojí na (aftermarket) autorádio, případně připojí k pojistkové skříňce na spínače (+12 V).

Mínusový (uzemňovací) kabel

Mínusový kabel má obvykle délku kolem jednoho metru, a tak je uzemnění zpravidla nutné provést někde v prostoru kufru. Plocha, na kterou se kabel bude vést, musí být důkladně vyčištěná, odmaštěná a zbavená veškerého laku, aby bylo uzemnění 100%. Kabel je důležité připojit opravdu pečlivě, aby se oko neuvolnilo.

Signálové kabely

V zájmu eliminace rizika rušení by se signálové kabely měly vést pro jistotu druhou stranou vozu, tedy opačnou stranou, než kabel napájecí. Tímto docílíte to, že eliminujete pískání, které by mohl způsobit napájecí kabel, který by byl veden s kabelem signálovým.

Pojistka

Zapojení pojistkového pouzdra je úplně posledním krokem, který je nutné provést až po pečlivé předchozí kontrole zapojení a vedení kabeláže. Dejte si pozor zejména na to, abyste plus a mínus zapojili do zesilovače správně.

Aktivní subwoofer

U aktivních subwooferů dodržujeme stejný postup s tím rozdílem, že tento typ subwooferu má již v sobě zesilovač, takže ho není nutné mít zvlášť. Připojení je stejné jako u pasivního subwooferu a zesilovače - je potřeba natáhnout napájecí, signálový a mínusový kabel. Všechny tyto kabely jsou k dispozici jako kabelová sada včetně kabelových ok, takže si nemusíte lámat hlavu s tím, jaký kabel a jakou délku koupit.