Jaký je rozdíl mezi voskem, sealantem a keramickou ochranou?

www.reallygreatiste.com (815 × 400 px) (1083 × 400 px) (21)

Pokud se právě začínáte zajímat o svět detailingu a pozvolna vstupujete do jeho tajů, možná vám není jasné, jaký je rozdíl mezi voskem, sealantem a keramikou jakožto ochrannou vrstvou laku automobilu. Nezoufejte – jasno v tom nemá ani samotná branže, zejména co se týče rozdílů mezi sealanty a vosky.

Na některých detailingových fórech můžete narazit na názor, že vosky už patří do historie a že nejlepší ochranu vám zajistí jen a pouze keramická vrstva, tudíž se dvěma zbývajícími kategoriemi nemá vůbec smysl zabývat. Není to pravda. Vosky i v dnešní době mají v auto detailingu své místo, což se týká i sealantů, které lze vnímat jako jakousi zlatou střední cestu mezi voskem a keramickou ochranou.

Pojďme se na rozdíly mezi vosky, sealanty a keramikou podívat pěkně zblízka.

Vosky

Vosky jsou ze všech třech zmíněných typů ochrany laku tím nejstarším. Jejich popularita se stále drží na vysoké úrovni, což je dáno jednak tím, že se jedná o zaběhnutou kategorii, jednak skutečností, že svou práci dokážou odvést opravdu dobře. Čímž se dostáváme ke hlavní výhodě vosků – ve srovnání se sealanty a keramikou nabízejí nejkrásnější (tedy nejlesklejší) finiš.

Vosky jsou k mání v mnoha variantách, z nichž si vybere jak začátečník, tak zapálený fanoušek detailingu, jenž nesnese sebemenší kompromis. Pořídit si můžete vosk tuhý (Soft99 New Fusso Coat 12 Months Wax) nebo tekutý (Auto Finesse Glisten Spray Wax), dále pak přírodní (karnaubský vosk), syntetický nebo hybridní, jenž obsahuje přírodní i umělou složku.

Za určitou podkategorii lze považovat i vosky s krémovou konsistencí, třeba Auto Finesse Radiance Carnauba Creme, jenž svým složením spadá i do kategorie vosků hybridních.

30_2

Výhody a nevýhody vosků

Jak už jsme zmínili dříve, za hlavní výhodu vosků platí nepřekonatelný finiš. Současně jsou poměrně nenáročné na aplikaci, kdy si vystačíte i bez garáže, přičemž kvalitní vosk (ať už umělý nebo syntetický) vám neudělá díru do peněženky. Za zmínku stojí i relativně snadná reaplikace.

Za hlavní nevýhodu voskové ochrany lze považovat nízkou výdrž (zpravidla 2 měsíce), špatné hydrofobní vlastnosti, malou chemickou odolnost (vůči žíravým látkám, posypové soli aj.) a absenci mechanické ochrany. A protože má vosk malou výdrž, strávíte více času údržbou.

Sealanty

Kategorie sealantů prošla od uvedení prvních přípravků tohoto typu na trh mnoha proměnami. Původně se jednalo o čistě syntetickou, „polymerovou“ ochranu laku (třeba křemičitý sealant Gyeon Q2M WetCoat), avšak časem se kategorie sealantů začala prolínat s vosky, kdy vznikaly různá hybridní spojení (třeba 50 % sealantu a 50 % vosku v jedné lahvičce).

V dnešní době už pod pojmem sealant najdete především rychlé ochrany laku s příměsí keramiky, třeba Auto Finesse Aqua Coat. Je to dáno tím, že co se týče umělé ochrany, keramika postupně vytlačila polymer, neboť se vyznačuje delší životností a vyšší chemickou odolností.

Pokud však někde narazíte na přípravek s označením „sealant“, vnímejte jej jako zlatou střední cestu mezi voskem a keramikou.

28_2

Výhody a nevýhody sealantů

Pokud je řeč o sealantech, těžko psát o nějakých výhodách nebo nevýhodách. Na jednu stranu nabízejí dlouhodobější ochranu (zhruba 1 rok), lepší chemickou odolnost, lepší hydrofobní vlastnosti a menší náročnost na údržbu než vosky, na stranu druhou jsou trochu dražší, finiš není tak kvalitní a aplikace je trochu obtížnější – doporučuje se garáž.

Sealanty jsou tak jakousi zlatou střední cestou mezi vosky a keramikou. Přinášejí to nejlepší z obou těchto světů, jen to dokážou udělat o stupeň hůře, přičemž hlavní nevýhody vosků a keramiky nejsou u sealantů tak markantní.

Keramika

Keramika je právem považována za nejmodernější způsob ochrany laku automobilu. Přestože se tyto přípravky dostaly na trh až po voscích, vzhledem k dlouhodobější ochraně a špičkovým hydrofobním vlastnostem si brzy získaly srdce mnoha detailerů, kteří svým vozům chtějí zajistit co možná nejkvalitnější ochranu.

29_2

Přípravky vytvářející keramický nano povlak na laku obsahují určité množství oxidu křemičitého (SiO2), Mohou být na bázi Polysilazanu nebo PDMS, což však z hlediska účinnosti nehraje žádnou roli.

Nejznámější značkou na poli keramické ochrany je Gyeon, hlavně její produkty Gyeon Q2 One nebo třeba Gyeon Q2 CanCoat.

 

Výhody a nevýhody keramické ochrany

Za hlavní výhodu keramické vrstvy platí mimořádná odolnost a dlouhá výdrž, která může dosahovat až pěti let. Přípravky s obsahem SiO2 navíc nabízejí i určitou mechanickou odolnost, např. před drobnými škrábanci nebo jiným poškozením. Za zmínku určitě stojí také mimořádné hydrofobní vlastnosti a krásný efekt kapičkování.

Keramická vrstva na laku usnadňuje i mytí a údržbu laku. Vůz se moc nešpiní a snadno se umývá.

Pokud však hledáte co možná nejpůsobivější finiš, pořiďte si spíše vosk nebo sealant – keramická ochrana je totiž ze všech ochranných přípravků nejméně lesklá. Kromě toho je poměrně náročná na aplikaci, kdy se neobejdete bez garáže, a samozřejmě také následnou reaplikaci.

A asi netřeba zmiňovat, že má keramika zdaleka nejvyšší pořizovací náklady.

 

Shrnutí na závěr

Vosky, sealanty i keramika mají ve světě auto detailingu pevně dané místo. Všechny vám udělají skvělou službu, nicméně výběr přípravku bude záviset na tom, co od ochrany laku očekáváte.

Pokud hledáte nejpůsobivější finiš na úkor životnosti a hydrofobních vlastností, pořiďte si vosk. Jestli ale hledáte špičkovou, absolutně nejodolnější ochranu, která vám usnadní údržbu auta a zajistí mimořádné hydro, vydejte se spíše cestou keramické ochrany.

A nakonec, pokud chcete trochu ušetřit a zvolit zlatou střední cestu, která nabízí od všeho trochu, pořiďte si snadno aplikovatelný sealant.