Budou po výměně autorádia funkční tlačítka na volantu?

Ovládání některých funkcí vozu skrze tlačítka na volantu lze již dnes považovat za standard. Výměna originálního autorádia za aftermarket model nicméně může funkčnost těchto tlačítek narušit. I tento problém však má naštěstí své řešení.

Pokud chce majitel vozu využívat tlačítka na volantu i pro ovládání svého nového autorádia, musí tomu nákup nového systému přizpůsobit.

Existuje skupina autorádií, které jsou určeny přímo pro určitou značku vozu. V takovém případě má majitel vozu značně ulehčenou situaci, neboť součástí balení je vždy i jednotka s CAN-BUS sběrnicí umožňující snadné připojení nového systému k autu. Podpora tlačítek na volantu i funkčnost dalších specifických systémů jako je klimatizace, podsvícení palubní desky, nastavení tlaku v pneumatikách, dojezdy atd. (typicky např. u novějších vozů VW se systémem MIB), jsou potom víceméně zaručeny. Vždy je ovšem třeba dávat pozor na to, aby souhlasil i konkrétní model dané značky vozu.

129290

V případě, že originální systém vyměníte za některé z klasických aftermarket 1din a 2din rádií, tlačítka na volantu ale funkční nebudou.

116403-6_116403-2-autoradio-kenwood-ddx-318bt.png 126437-2_114-12din

Aby se majitel tomuto nepříjemnému snížení komfortu i bezpečnosti jízdy vyhnul, musí si pořídit speciální, tzv. adaptér pro zprovoznění ovládání na volantu nebo informační adaptér ( pokud chcete zachovat i komfortní funkce jako jsou zobrazení parkovacích senzorů nebo klimatizace na autorádiu apod.), které umožní propojit ovládání na volantu s danou jednotkou. Stejně jako v předchozím případě, i zde je třeba vybírat adaptér a propojovací konektor pečlivě, dle roku výroby vozidla i jeho značky a samozřejmě také dbát na správné zapojení.