Jak správně umýt auto, aniž byste si poškodili lak nebo narušili vosk?

Jak správně umýt auto aniž byste si poškodili lak nebo narušili vosk

Už se vám někdy stalo, že jste se na ulici otočili za postarším, vlastně nezajímavým vozem, který ale byl krásně nablýskaný? A přinutilo vás to zamyslet se nad tím, jak pečujete o své vlastní auto? Nejste sami. Auto jako ze škatulky je důkazem toho, že se řidič o vůz krásně stará a umyté auto nejen že skvěle vypadá, ale zvyšuje se tím i jeho hodnota.

V péči u automobil je pravidelné mytí základ. Mnozí za tímto účelem vyrážejí do myček, což ale není vždy optimální řešení – kyselé čistící prostředky nejsou příliš ekologické a mohou poškodit ochranné vrstvy na autě, nemluvě o rotujících kartáčích, které nejednomu motoristovi způsobily na laku drobné škrábance.

Nejlepší je auto umýt vlastnoručně – pokud to provedete správně, prodloužíte tím životnost a kvalitu laku i hodnotu celého vozu. V tomto článku si popíšeme, jak postupovat, aby pro vás bylo mytí vozu rychlé a efektivní a jaké přípravky a příslušenství zvolit.

Tak pojďme na to!

 

Krok 1. – předmytí

Prvním krokem při mytí vozidla je tzv. předmytí, které se doporučuje zejména pokud je karoserie auta opravdu silně znečištěná od silniční špíny, mrtvého hmyzu, prachu a dalších nečistot. Pokud začnete přímo mytím, je zde riziko, že si s hrubšími nečistotami poškrábete lak.

Jedním z nejlepších řešení je použití husté, pH neutrální aktivní pěny ve spojení s wapkou a speciálním nástavcem. Aktivní pěna snadno proniká do všech zákoutí karoserie, účinně odstraňuje povrchovou špínu a uvolňuje mrtvý hmyz a další nečistoty.

Auto Finesse - 2din.cz (3)

Je nám ale jasné, že ne všichni mají možnost aktivní pěnu použít – pro ty je tu cenově dostupný, ale mimořádně kvalitní přípravek Auto Finesse Citrus Power Bug & Grime Remover.

 

Seznamte se – Auto Finesse Citrus Power Bug & Grime Remover

Auto Finesse Citrus Power je kvalitní, šetrný, pH neutrální čistič, který spolehlivě uvolní veškerý zaschlý hmyz a špínu, aniž by narušil ochrannou vrstvu vosku nebo samotný lak. Je pravda, že na trhu jsou ještě účinnější přípravky – ty jsou ale mnohem dražší a agresivnější. Citrus Power proto považujeme za všestranného univerzála, který je vhodný k běžnému mytí.

Je však důležité upozornit, že se čistič nemá používat na přímém slunci a rozpálené karoserii, aby nedošlo k rychlému zaschnutí.

Auto Finesse - 2din.cz

 

Jak se Auto Finesse Citrus Power používá?

 1. Naneste přípravek na celou karoserii (nebo jen na nejšpinavější místa) a nechte zhruba 2 minuty působit
 2. I když se primárně zaměřujete na karoserii, klidně jej naneste i na kola – pomůže vám s jejich běžnou údržbou
 3. Následně vše opláchněte silným proudem vody – nečistoty začnou mizet

Pokud máte na laku nanesenou ochrannou vrstvu keramiky nebo kvalitní vosk, nečistoty odstraníte o to snadněji.

Jakmile budete mít hotovo, můžete se pustit do samotného mytí.

 

Auto Finesse - 2din.cz (2)

Krok 2. – mytí

Nyní přichází na řadu samotné mytí. To si rozdělíme do několika přehledných bodů.

 

Autošampon a příprava na mytí

Mytí vozidla by mělo probíhat ideálně ve stínu, abyste minimalizovali vodní spot, který by mohl vzniknout na povrchu karoserie kvůli slunečním paprskům. Pokud je zrovna slunečné počasí a nemáte k dispozici stan, udržujte vozidlo vlhké a po mytí jej rychle usušte.

Základem úspěchu je kvalitní autošampon ve spojení s dvěma kbelíky na vodu (tzv. „two-bucket method“) – v jednom kbelíku je čistá voda, ve druhém voda s autošamponem. Autošamponů je na trhu k mání celá spousta – my jsme si oblíbili zejména špičkový, pH neutrální Auto Finesse Lather, ale chybu neuděláte ani s Gyeon Q2M Bathe, Soft99 Neutral Shampoo Creamy nebo Good Stuff Pure Shampoo.

Můžete si pořídit i autošampon s keramikou nebo karnaubským voskem a polymery.

Dbejte na to, abyste auto nemyli na přímém slunci – v opačném případě by šampon mohl rychle zaschnout.

 Auto Finesse - 2din.cz (5)

Výběr vhodné mycí rukavice

Chcete-li vůz umýt rychle a efektivně, pak byste si rozhodně měli pořídit mycí rukavici. Ta může být vyrobena z mikrovláken nebo přírodní vlny. Mikrovláknová rukavice je odolnější, zatímco přírodní vlna je jemnější a šetrnější k laku.

 

Jde se na mytí

Karoserii myjte ve směru od střechy dolů, abyste nečistoty splývaly dolů. Pokud vaše mycí rukavice bude potřebovat vyčistit, opláchněte ji v čisté vodě a poté zase ve vodě s šamponem. Auto myjte krouživými pohyby a na karoserii moc netlačte.

Jakmile budete mít hotovo, opláchněte auto silným proudem vody – ideálně tlakovou myčkou.

Pozor! Co se týče kbelíků, důrazně doporučujeme sáhnout po kbelíku s vložkou typu grit guard. Pevné částečky vložkou „propadnou“ na dno kbelíku a vám tak nehrozí, že je naberete na opláchnutou rukavici a poškrábete si lak.

 Auto Finesse - 2din.cz (4)

Mytí kol

Pokud svému vozu dopřáváte pravidelnou péči a kola vašeho miláčka jsou opatřena ochrannou vrstvou, v rámci mytí byste si měli vystačit s běžným autošamponem. Na silně znečištěná kola pak doporučujeme použít specializované přípravky – čistič kol Auto Finesse Imperial Wheel Cleaner, případně Auto Finesse Iron Out Contamination Remover, s nímž hravě odstraníte zapečenou špínu, rez, brzdový prach a veškeré další nečistoty.

O tom, jak správně mýt kola automobilu, se dozvíte v samostatném článku.

 

Krok 3. – sušení

Důkladným umytím karoserie vaše práce ani zdaleka nekončí – nyní přichází na řadu sušení, které se provádí mimořádně jemnými sušícími ručníky, aby se zamezilo poškrábání laku.

Pokud byste karoserii nechali samovolně vyschnout, mohl by se na ní objevit nevzhledný vodní spot, jenž dokáže významně narušit celkový dojem z auta.

 

Kvalitní sušící ručník je základ

Jak už jsme zmínili výše, v rámci sušení je klíčovým prvkem kvalitní sušící ručník, který by měl být dostatečně jemný k laku a zároveň schopný absorbovat velké množství vody. Investice do kvalitního ručníku se vám rozhodně vyplatí, nejen kvůli jeho účinnosti, ale také z toho důvodu, že ručník dlouho vydrží a můžete jej používat na různé věci.

Kategorie sušících ručníků na mytí auta je opravdu široká – můžete si vybrat opět z portfolia našeho oblíbeného výrobce Auto Finesse, ale neprohloupíte ani s ručníky značky The Collection, Meguiar’s, Gyeon nebo Work Stuff.

Jak se vlastně správně suší karoserie?

Existují dvě hlavní metody sušení, a sice přikládání a tažení. První metoda je šetrnější k laku, kdy ručník pouze přiložíte na karoserii, necháte ho nasáknout vodou a pak přemístíte na jiné mokré místo.

Druhá metoda je rychlejší – ručník položíte na karoserii a tahem směrem k sobě rychle vysušíte povrch auta. Vyberte si způsob, který pro vás bude nejvhodnější, ale pamatujte na to, abyste auto nesušili krouživými pohyby – lak by se mohl poškrábat, případně byste z něj mohli setřít ochrannou vrstvu vosku, sealant nebo keramiku.

Auto Finesse - 2din.cz (8)

 

Jak vysušit těžce dostupná místa?

Pro méně přístupná místa, jako jsou prahy, mřížka chladiče nebo prostor za klikami, můžete využít menší verze sušících ručníků – viz nabídka na našem e-shopu.

Pokud vás nelimituje rozpočet, můžete si pořídit i elektrický vysoušeč – třeba BigBoi Blowr Mini. Tato metoda umožňuje bezkontaktní sušení vozu, minimalizuje riziko poškrábání a rychle odstraní vodu z obtížně dostupných míst, jako je třeba maska chladiče.

 

Krok 4. – dokončovací práce

Ať už karoserii auta umyjete sebepečlivěji, může na ní zůstat vodní spot a drobné nečistoty. Chcete-li tyto vady na kráse snadno a rychle odstranit, ideální je použít vhodný detailer.

Tyto produkty se v dnešní době těší mimořádné oblibě a platí za základní pomůcku pro každého, komu záleží na tom, jak jeho auto vypadá.

 

Seznamte se – Auto Finesse Finale Quick Detailer

Ideální detailer je víceúčelový, zvýrazňuje lesk a odstraňuje z laku stopy po vodě, otisky prstů a drobné nečistoty. Měl by mít vodoodpudivé schopnosti, díky nimž se také bude hodit právě na sušení vozu po umytí. Jednoduchá aplikace a cenová dostupnost jsou samozřejmostí.

Všechny tyto parametry splňuje jeden z našich nejoblíbenějších přípravků – Auto Finesse Finale Quick Detailer.

Finale obsahuje příměs karnaubského vosku třídy T1, díky čemuž se jedná o takřka dokonalý quick detailer pro doplňkové ošetření karoserie auta. S tímto přípravkem bude lak vašeho vozu působit čistým a svěžím dojmem.

Na rozdíl od konkurenčních produktů nezanechává Finale na laku skvrny v případě použití za nevhodných povětrnostních podmínek, vzhledem k čemuž jej detailerská komunita považuje za jednu ze základních, univerzálních zbraní ve svém arzenálu, ať už se jedná o začátečníky nebo majitele specializovaných workshopů.

 Auto Finesse - 2din.cz (7)

Jak se Auto Finesse Finale Quick Detailer používá?

 1. Začněte tím, že vůz pečlivě umyjete a vysušíte
 2. Poté rozprašte přípravek přímo na lak sprejem, případně použijte utěrku z mikrovláken a pracujte krouživými pohyby, až dosáhnete vysokého lesku
 3. Postup opakujte, dokud takto neošetříte celý vůz

Detailery nejenže vyšperkují vzhled vašeho čtyřkolého miláčka k dokonalosti, ale kromě toho zajistí laku účinnou ochranu a zjednoduší každé další mytí auta.

Pevně věříme, že se vám náš článek líbil a že si díky našim tipům budete moci užívat krásný, nablýskaný vůz, za kterým se na ulici každý otočí.

 Auto Finesse - 2din.cz (6)

Několik tipů na závěr

 • Předmytí ani samotné mytí není vhodné provádět na slunci a/nebo na rozpálené karoserii – přípravky by mohly rychle zaschnout
 • Auto Finesse Citrus Power Bug & Grime Remover budete používat v opravdu velkém množství – naštěstí je přípravek k mání i ve velkém balení o objemu 5 litrů
 • Chcete-li laku svého vozu zajistit dodatečnou ochranu již při samotném mytí, použijte autošampon s voskem nebo s příměsí oxidu křemičitého
 • Autošampon s voskem/keramikou není plnohodnotná náhrada vosku/keramické ochrany laku, nicméně platí, že lepší něco než nic
 • Na téma mytí kol jsme připravili samostatný článek – kola vyžadují jiné přípravky a nástroje
 • Pokud hodláte umýt celé auto včetně kol, začněte právě koly – viz samostatný článek na našem webu
 • Sušící ručníky by měly mít vysokou gramáž – kolem 1 100 g/m3
 • Nebojte se experimentovat s různými detailery – brzy najdete způsob, jak vůz udržet co nejhezčí při vynaložení co nejmenšího úsilí

 

Produkty použité v rámci mytí auta:

Auto Finesse Citrus Power Bug & Grime Remover – účinný, pH neutrální odstraňovač špíny a hmyzu

AVA GO P55 Large Bundle – přenosná tlaková myčka

Auto Finesse Avalanche Snow Foam – aktivní pěna

Auto Finesse Lather – kvalitní, pH neutrální autošampon

Auto Finesse Ultra Soft Wash Mitt – mycí rukavice z ovčí vlny

Auto Finesse Plush Mitt – mycí rukavice z mikrovláken

Work Stuff Wheel Bucket + Grit Guard – detailingový kbelík s vložkou

Auto Finesse Primo Plush Microfiber Towel – prémiový mikrovláknový ručník

BigBoi Blowr Mini – elektrický vysoušeč

Auto Finesse Finale Quick Detailer – prémiový detailer s příměsí karnaubského vosku T1