Čištění a údržba kol a pneumatik – jak na to?

Jak správně umýt auto aniž byste si poškodili lak nebo narušili vosk (1)

Když je řeč o detailingu a péči o vzhled auta obecně, spousta lidí si v prvé řadě vybaví lak a péči o něj – různé vosky, sealanty, keramiky, autošampony, tlakové myčky a podobně. Ale co kola? Ta zejména u dražších a novějších vozů dotváří celkový vzhled auta a pokud jsou viditelně špinavá, může to dojem z vašeho čtyřkolého miláčka významně narušit.

Péče o kola je bohužel trestuhodně přehlížená záležitost, ačkoliv jsou hliníkové halogeny něco jako řidičova vizitka. Jedná se o asi nejexponovanější část vozu, která se rychle špiní a vyžaduje pravidelnou péči – v opačném případě by se nečistoty typu asfalt, polétavá rez a jiná silniční špína mohly „zapéct“ a jejich odstranění by vás mohlo stát spoustu finančních prostředků, o námaze nemluvě.

V tomto obsáhlém článku si ukážeme, jak pečovat o kola, aby byla dokonale čistá a co nejjednodušší na údržbu. Nejde přitom jen o kola, ale i o pneumatiky.

Tak pojďme na to!

 

Několik tipů na začátek

Péče o kola není žádná věda, nicméně udržení disků a pneumatik vozu v optimální kondici vyžaduje určité vědomosti a hlavně pravidelnost. Ještě než se pustíme do detailnějšího popisu péče o kola, dáme vám několik obecně platných tipů, s nimiž pro vás bude péče o obutí vašeho miláčka o to jednodušší.

 1. Klíčem je pravidelnost – čím více budete ošetření kol odkládat, tím více práce s ním budete mít
 2. Pokud kromě kol hodláte umýt i celé auto, začněte právě koly – při oplachu proudem vody z tlakové myčky se uvolněná špína může roznést na karoserii, podběhy apod.
 3. Různě zašpiněná kola vyžadují různé přípravky – šetrné na slabě a silně znečištěná kola, silnější na zapečený brzdový prach, speciální na zaschlý asfalt
 4. Při práci by kola měla být studená, takže se do ošetření nepouštějte bezprostředně po návratu domů, kdy jsou kola ještě teplá od brzd
 5. Pracujte ve stínu, v garáži nebo pod stanem – nedovolte, aby přípravky na kolech zaschly
 6. Kola nečistěte, když je venku po nulou
 7. Nepracujte na více kolech najednou – čistěte je hezky jedno po druhém
 8. Kromě čištění nezapomeňte na aplikaci vhodné ochrany, což vám usnadní péči o obutí v budoucnu

 Auto Finesse - 2din.cz (2)

Začněte tím, že si vyberete vhodný přípravek

Na začátku budete muset zhodnotit, jak moc jsou kola vašeho auta zašpiněná a jaký přípravek bude nejvhodnější použít. Pokud péči o kola opravdu flákáte, nevyhnete se použití vysoce koncentrovaných přípravků, nicméně v případě běžně až středně znečištěných kol vám za celý tým 2din.cz doporučujeme osvědčenou klasiku od naší oblíbené detailerské značky z Velké Británie – Auto Finesse.

 

Seznamte se – Auto Finesse Imperial Wheel Cleaner 500 ml

Vysoce pěnivý a nekyselý přípravek Auto Finesse Imperial Wheel Cleaner v sobě kombinuje účinky silného čističe a odmašťovadla. Ačkoliv se řadí k šetrnějším přípravkům, důkladně s ním odstraníte brzdový prach i silniční špínu. Pokud se vám na kola nezapekly těžko odstranitelné nečistoty, je to ta správná volba.

Auto Finesse - 2din.cz (5)

Výrobky z portfolia britské značky Auto Finesse se dají považovat za zlatý standard v oboru car detailingu. Naši technici u nás na dílně na ně nedají dopustit a sami se hrdě hlásí k armádě jejich spokojených uživatelů.

Ale co když jsou kola auta znečištěná opravdu silně a zapečený brzdový prach a polétavou rez z nich Imperialem nejde odstranit?

Pak bude třeba sáhnout po silnějším kalibru.

 Auto Finesse - 2din.cz (4)

 

Zabiják rzi – Auto Finesse Iron Out Contamination Remover

Špičkový produkt na čištění kol, jehož kvality oceňují uživatelé z celého světa – to je Auto Finesse Iron Out Contamination Remover. Přípravek spolehlivě odstraní z kol veškerý zapečený brzdový prach a polétavou rez, a to dříve, než stihnou napáchat vážné škody.

U drobných železitých částeček, které v dnešní době začínají být na silnicích opravdu významným problémem, platí, že pokud je včas neodstraníte, mohou začít korodovat, čímž poškodí okolní struktury.

Navzdory tomu, že se vyznačuje opravdu silným působením, má Iron Out inovativní, neagresivní, vysoce reaktivní a pH neutrální gelovou formuli, která cílí na odstraňování kontaminace výhradně na bázi železa.

Iron Out můžete použít na vyčištění a dekontaminaci všech vnějších povrchů vašeho auta, ať už se jedná o lak, hliník, plasty, chrom, nerezovou ocel, hořčík nebo i gumu. Jedná se proto o univerzálního pomocníka, jehož koupě se vám v rámci péče o vašeho čtyřkolého miláčka bohatě vyplatí.

 Auto Finesse - 2din.cz (6)

Jak správně čistit kola?

U přípravků na čištění kol, zejména pak u těch silnějších (Auto Finesse Iron Out Contamination Remover), obecně platí, že za vás spoustu práce odvedou samy. Pokud je necháte působit po dostatečně dlouhou dobu, špína by měla povolit. U méně znečištěných nebo pravidelně ošetřovaných kol pak můžete rovnou přistoupit k oplachu tlakovou myčkou, nicméně pokud je kolo znečištěné opravdu silně a/nebo chcete mít jistotu, že je vše dokonale čisté, pořiďte si i detailingový štětec.

V tomto článku budeme pracovat právě s alternativou, kdy jsou kola mimořádně špinavá a kdy pouhý oplach po aplikaci přípravku nestačí.

 1. Rozprašte přípravek na studená kola a nechte jej alespoň 2 minuty působit
 2. Ujistěte se, že jste přípravek nastříkali opravdu všude na kolo, včetně vnitřního límce
 3. Že přípravek účinkuje (Iron Out) poznáte podle toho, že se kola zbarví výrazně do fialova nebo až do černa
 4. Přípravek nechte působit, dokud nezačne zasychat
 5. Vezměte do ruky detailingový štětec a pusťte se do práce
 6. Nakonec vše opláchněte tlakovou myčkou

V rámci výběru vhodného štětce na detailing je důležité vzít v potaz to, jak kolo vašeho auta vlastně vypadá – pokud má spoustu paprsků a těžce přístupných záhybů, zvolte menší a/nebo delší štětec, s nímž se na tato místa snáze dostanete.

Auto Finesse - 2din.cz (9)

Štětce obecně umožňují pracovat opravdu precizně a jsou mimořádně šetrné k čištěnému materiálu. U alu kol se vyplatí pořídit si štětec s kančími štětinkami, který se skvěle hodí k čištění jejich chromovaných a leštěných povrchů. Doporučujeme třeba Work Stuff Detailing Brush Rubber 24 mm. V závislosti na čištěných místech pak můžete zvolit i štětce s různě dlouhými štětinami.

Jak by měl vypadat samotný postup čištění?

 1. Kola čistěte důkladně, krouživými pohyby a kousek po kousku
 2. Na štětec zbytečně netlačte, abyste povrch nepoškrábali – nechte pracovat přípravek
 3. Důkladně vyčistěte paprsky, vnitřní límce, čelní stranu kol, ale i místa kolem brzdových třmenů a samotné třmeny
 4. Zadní strany paprsků vyčistěte pomocí mikrovláknové utěrky

Nakonec vše opláchněte proudem vody, ideálně wapkou. Obecně platí, že čím vyšší tlak vody, tím lepší výsledky. Pozor, fázi oplachu není radno podceňovat – zaschlé zbytky čistících přípravků dokážou nadělat pořádnou neplechu.

 Auto Finesse - 2din.cz (7)

Co když na hliníkových kolech zůstaly zapečené zbytky asfaltu?

Kola jsou vyčištěná a opláchnutá, ale jsou na nich vidět zaschlé černé tečky – zbytky asfaltu? Buďte bez obav. Jedná se o další, běžně rozšířený druh silniční špíny, s ním si hravě poradíte pomocí účinného odstraňovače asfaltu ObliTARate. I v tomto případě se jedná o výrobek z portfolia osvědčené značky Auto Finesse.

Auto Finesse ObliTARate je mimořádně účinný a rychle působící přípravek, který vám umožní rychle a efektivně odstranit z kol ty nejhůře odstranitelné nečistoty. Přípravek je rychle rozpouští, přičemž z povrchu kola spolehlivě odstraní nejen asfalt, ale také zbytky lepidel, hmyzu, dehet a další zapečené nečistoty.

Také v tomto případě platí, že ObliTARate můžete použít nejen na kola, ale i na každý jiný povrch na vašem voze, kde se zapekly zbytky asfaltu ze silnice.

Auto Finesse - 2din.cz (10)

Jak se Auto Finesse ObliTARate používá?

 1. Nejprve kola pečlivě umyjte a osušte
 2. Poté naneste přípravek na dotčené místo pomocí jemné utěrky nebo vhodného rozprašovače
 3. Nechte ObliTARate zhruba minutu působit
 4. Aplikujte malé množství přípravku na utěrku z mikrovláken
 5. Opatrně stírejte nečistotu z povrchu kola
 6. Pokud asfalt nepovolil, postup zopakujte

Pozor! Než abyste na utěrku zbytečně tlačili a riskovali tak poškození povrchu, postup raději několikrát zopakujte.

 Auto Finesse - 2din.cz (11)

Tip na závěr péče o kola – keramická ochrana

Chcete si usnadnit péči o kola v budoucnu? Pak na řádně vyčištěné, dekontaminované a suché disky naneste keramickou ochranu Soft99 Wheel Dost Blocker. Tento přípravek utvoří na kolech silný, neviditelný povlak, který je bude chránit před usazováním brzdového prachu a jiných silničních nečistot.

Každá vrstva vydrží 100% účinná alespoň 1 000 kilometrů.

 

A co pneumatiky?

Nyní vám prozradíme tajemství dokonalého vzhledu kol, s nímž hravě pozvednete vzhled obutí vašeho čtyřkolého miláčka ještě o úroveň výš – dokonale čisté a naimpregnované pneumatiky, na nichž se za deštivého počasí tvoří působivé kapky!

Péče o pneumatiky by měla sestávat ze dvou kroků, a sice z důkladného vyčištění a impregnace. V rámci prvního kroku můžete použít přípravek Auto Finesse Imperial Wheel Cleaner, který jste použili na slabě až středně silně znečištěná kola, případně sáhnout po specializovaném přípravku na pneumatiky Auto Finesse Tread Tyre Cleaner. Jedná se o extra účinný čistič a odmašťovač pneumatik a pryže, který prodlužuje životnost následných impregnací.

Auto Finesse - 2din.cz

Jak správně vyčistit pneumatiky?

 1. Naneste čistící přípravek dle vašeho výběru na povrch pneumatiky
 2. Použijte detailingový štětec nebo speciální kartáč Rubber Scrubber a pneumatiky krouživými pohyby dokonale vyčistěte
 3. Nakonec spláchněte uvolněnou špínu proudem vody, ideálně pomocí tlakové myčky

Po vyčištění se již můžete pustit do impregnace, avšak nechte pneumatiky vyschnout! Jen tak totiž docílíte kýženého výsledku a zajistíte, že ochranná vrstva vydrží co nejdéle.

Z přípravků dostupných na trhu máme nejlepší zkušenosti s impregnačním krémem Auto Finesse Satin Tyre Creme Dressing a Gyeon Q2 Tyre – ten zase zaujme tím, že se jedná o vůbec první impregnaci na trhu s obsahem křemíku.

Jak vypadá postup v případě impregnace pneumatik?

 1. Naneste přípravek na vhodný pěnový nebo mikrovláknový aplikátor
 2. Vmasírujte přípravek do pneumatiky krouživými pohyby nebo odshora dolů směrem k ráfku

Přípravek by měl vsáknout během 15 minut. Mějte na paměti, že čas potřebný na impregnaci pneumatik bude záviset na jejich typu.

 Auto Finesse - 2din.cz (8)

Výrobky použité v rámci péče o kola a pneumatiky:

Auto Finesse Imperial Wheel Cleaner – čistič kol na slabě až středně znečištěná kola

Auto Finesse Iron Out Contamination Remover – odstraňovač polétavé rzi a brzdového prachu, čistič na silně znečištěná kola

Auto Finesse ObliTARate Tar&Glue Remover – odstraňovač asfaltu a lepidel

Auto Finesse Tread Tyre Cleaner – čistič pneumatik

Soft99 Wheel Dust Blocker – keramická ochrana kol

Work Stuff Detailing Brush Rubber 24 mm – štětec na alu kola

Kwazar Venus Nix HD 0.5 l Solvent – mixovací láhev odolná vůči rozpouštědlům

ValetPRO Micro Fibre Cloth (6 Pack) White – mikrovláknové utěrky

Auto Finesse Rubber Scrubber – kartáč na pneumatiky

Auto Finesse Satin Tyre Creme Dressing – impregnace pneumatik

Gyeon Q2 Tyre – impregnace pneumatik s křemíkem

Auto Finesse Microfiber Applicator – mikrovláknový aplikátor na impregnaci pneu

Auto Finesse Foam Applicator – pěnový aplikátor na impregnaci pneu

AVA Go P40 Large Bundle – přenosná tlaková myčka