Aktivní pěna a mytí auta – má to smysl?

Aktivní pěna a mytí auta – má to smysl

Aktivní pěna je ve světě car detailingu dosti kontroverzní téma. Někteří jsou k ní skeptičtí, jiní na ni zase nedají dopustit. Najdou se i tací, kteří si jsou vědomi jejího přínosu, avšak v konečném součtu ji vnímají jako zbytečnost, která jen prodražuje a prodlužuje mytí. Samostatnou kategorií jsou uživatelé, kteří považují čerstvě zpěnované auto za umělecké dílo…

Jak je tomu doopravdy? Má aktivní pěna v rámci mytí auta smysl? Jaké jsou její výhody a nevýhody?

Pojďme se na to podívat!

 

Jak vlastně aktivní pěna funguje?

Prvotním účelem aktivní pěny – jak v automatických myčkách, tak ručně nanášené – je kvalitní předmytí vozu. Aktivní pěnu byste měli aplikovat na karoserii auta, pokud je vůz skutečně silně znečištěný a hrubá špína by mohla poškodit lak při následném ručním mytí.

Pěna špínu rozpustí a „povolí“, takže ji pak tlakovou wapkou snáze dostanete dolů. Povrch se navíc odmastí. To je ale vše – pokud si myslíte, že po spláchnutí aktivní pěny bude karoserie auta dokonale čistá, pak jste na omylu. Přestože vůz může působit čistě, aby byl čistý opravdu dokonale, ručnímu mytí se zkrátka nevyhnete.

Pokud na auto nastříkáte vrstvu aktivní pěny, kterou necháte působit a posléze spláchnete, jen jste si významně usnadnili práci s mytím a odstranili z laku tu nejhrubší špínu, kterou byste jinak mohli shrábnout mycí rukavici a nechtěně si tak poškrábat lak.

 Auto Finesse - 2din.cz (2)

Jaké jsou výhody aktivní pěny?

Jak už bylo zmíněno výše, klíčovou výhodou a současně hlavním důvodem, proč detaileři aktivní pěnu používají, je skutečnost, že auto zbaví hrubé špíny. Čistší auto je zkrátka jednodušší na umytí. Pokud necháte pěnu působit a pak ji spláchnete, většina hrubé špíny bude pryč, takže se budete moci pustit do mytí pomocí ruční mycí rukavice, aniž byste se museli obávat, že někde něco naberete a poškrábete si lak.

Aktivní pěnu ocení zejména majitelé nových vozů nebo ti, kteří si svůj lak opravdu hýčkají.

Další výhoda aktivní pěny spočívá v tom, že na zpěnovaném autě můžete provádět drobné detailerské práce, např. očistit spáry, nasávací otvory a jiná exponovaná místa pomocí jemného detailingového štětce. Nezřídka vám to umožní vyhnout se investici do specializovaného přípravku.

V neposlední řadě má aktivní pěna významný přínos pro ty, kteří si auto doma voskují. Alkalické přípravky totiž dokážou povolit zbytky starého vosku, který chcete nahradit novou vrstvou. Pokud použijete alkalickou pěnu, získáte jistotu, že je původní vrstva vosku skutečně pryč.

 Auto Finesse - 2din.cz (4)

Má aktivní pěna i nějaké nevýhody?

Bohužel má, přičemž tou nejzásadnější je cena. Aktivní pěnu musíte nejdříve vytvořit, tedy napěnit vhodný přípravek. Neobejdete se tak bez napěňovače.

Na trhu jsou k mání různé ruční verze, např. Kwazar Venus Super Foamer V-2 Alkaline nebo BigBoi Foam Cannon, avšak nejlepších výsledků dosáhnete v případě použití profesionálních nástavců pro tlakové myčky Foam Lance od Auto Finesse, které jsou určené pro myčky různých značek, např. Bosch, Parkside nebo Kranzle. Při koupi samotné tlakové wapky se jedná o investici hodně nad 10 000 Kč, nicméně výsledek za to stojí.

S cenou souvisí i další problém aktivní pěny, a sice ekologie. Obecně platí, že levnější přípravky jsou sice účinné, ale nejsou 100% ekologické. Šetrností k přírodě se mohou pyšnit pouze dražší, 100% odbouratelné pěny.

Nakonec je třeba vnímat aktivní pěnu v celkovém kontextu toho, čeho chcete dosáhnout, a sice umytí auta. Pořídíte si vysokotlakou myčku a nástavec (případně ruční napěňovač), vhodný přípravek, aplikujete jej na auto, necháte působit, opláchnete… a stejně nakonec musíte přistoupit k ručnímu mytí.

Vyplatí se to? To necháme na vás.

 Auto Finesse - 2din.cz (5)

Jakou aktivní pěnu použít?

Na trhu jsou dnes k mání kvalitní aktivní pěny různých značek, přičemž jednotliví výrobci jdou s dobou a nabízejí takřka výhradně pH neutrální přípravky. Za nás jako vždy doporučujeme výrobky osvědčené německé značky Auto Finesse, avšak chybu neuděláte ani s aktivními pěnami značek Bilt-Hamber, Good Stuff, ValetPRO nebo Gyeon.

 Auto Finesse - 2din.cz (6)

Zde je několik příkladů aktivních pěn, které stojí za zvážení:

Auto Finesse Avalanche Snow Foam 1 000 ml – špičková, pH neutrální pěna

Auto Finesse Avalanche Watermelon Snow Foam 1 000 ml – verze s vůní vodního melounu

Auto Finesse Lavish Ceramic Foam 500 ml – keramická aktivní pěna se zvýšenou lubricitou a životností až 4 týdny

Bilt and Hamber Auto-Foam 5 l – alkalická, skvělý poměr cena/výkon

Gyeon Q2M Foam 1 000 ml – hutná, pH neutrální aktivní pěna

ValetPro Foamula 1 Snow Foam 1 l – vysoce koncentrovaná, pH neutrální aktivní pěna

Good Stuff Snow Foam Mint 1 000 ml – koncentrovaná, pH neutrální aktivní pěna zelené barvy

Schválně jsme uvedli verze do 1 litru i balení o objemu 5 litrů. Samozřejmě platí, že čím větší balení, tím výhodnější cena.

 

Jak je to s ředěním?

Ředění aktivní pěny je dosti individuální a mělo by se odvíjet od několika faktorů. V potaz byste měli vzít následující:

  • Míra znečištění – čím špinavější auto, tím koncentrovanější by pěna měla být
  • Doporučení výrobce – každý výrobce by měl uvádět na obalu doporučení ohledně ředění svého přípravku. Kupříkladu, u Gyeon Q2M Foam je doporučené ředění 1:5 až 1:15, zatímco Auto Finesse Avalanche se ředí v poměru 1:10 až 1:30
  • Typ napěňovače – ruční napěňovač, vysokotlaká myčka apod.
  • Účel – pokud chcete auto „pouze“ předmýt, můžete použít pěnu v nižší koncentraci, avšak pokud budete odstraňovat starý vosk, měla by být koncentrovanější

 Auto Finesse - 2din.cz (3)

Slovo závěrem

Aktivní pěna je moderní vymoženost ze světa car detailingu, která nabízí řadu výhod, avšak v konečném součtu stojí spoustu peněz, váš čas a stejně se pak nevyhnete ručnímu mytí – samotná pěna karoserii nevyčistí, pouze připraví na následnou péči.

Nicméně, pokud jste fanoušek car detailingu a chcete, aby váš vůz vypadal jako ze škatulky, vlastníte zbrusu nový vůz s nablýskaným lakem nebo je vaše auto pravidelně silně znečištěné, pak má investice do aktivní pěny smysl. Nemusíte se bát ani možné neekologičnosti – většina přípravků je dnes pH neutrální a 100% odbouratelná.

V opačném případě zvažte všechny výhody i nevýhody a sami se rozhodněte, zda je aktivní pěna pro vás to pravé ořechové.