Jak oživit vybledlé plasty v exteriéru auta?

Seznamte se – Auto Finesse Revive Trim Dressing

U spousty vozů se na karoserii můžete setkat s plastovými díly. Ty plní několik funkcí, z nichž nejdůležitější je ochrana (třeba podvozku u vozů typu SUV), ale automobilka může k použití plastů přistoupit i z finančních důvodů nebo pro to, aby odlišila stejné vozy s nižší výbavou od těch s výbavou vyšší.

V každém případě platí, že plasty v exteriéru jsou mimořádně exponovaná místa, u nichž je zub času skutečně nemilosrdný. Tyto díly podléhají stáří mnohem rychleji než díly lakované. Proto pokud chcete svůj vůz udržet co nejdelší dobu v perfektním stavu, budete jim muset věnovat řádnou péči.

Najdou se tací, kteří se do oživování plastů na svých čtyřkolých miláčcích pouštějí s horkovzdušnou pistolí. Tento postup ale nedoporučujeme, zejména pokud jste začátečník – nejen že tak můžete leccos zkazit, ale navíc plasty takto zachráníte jen částečně.

Naštěstí je zde jednoduchý způsob, jak plasty v exteriéru účinně oživit, ale také jim zajistit střednědobou ochranu před různými vlivy způsobujícími jejich vybledání. A přitom vám to nepropálí díru do peněženky.

Pojďme se na to podívat!

 Auto Finesse - 2din.cz (5)

Základem je důkladná příprava povrchu

Jak už je ve světě detailingu zvykem, ještě než se pustíte do ošetření jakéhokoliv povrchu nebo plochy, musíte jej na péči řádně připravit. Nejde přitom jen o umytí, které – ač mimořádně důležité – je zde pouze prvním krokem.

Jelikož budete na plasty aplikovat přípravek, který je ochrání před UV zářením, působení soli, olejů, silniční špíny a deště, díly musí být nejen dokonale čisté, ale také důkladně odmaštěné.

Naštěstí je zde přípravek, s nímž hravě zvládnete oba tyto úkony najednou!

 

Seznamte se – Auto Finesse Verso All Purpose Cleaner

Čistič a odmašťovač povrchů Auto Finesse Verso All Purpose Cleaner je univerzální pracant, který se vyznačuje širokou paletou čistících schopností. Můžete jej použít na vyčištění jak vysoce exponovaných plastových dílů v exteriéru, tak k ošetření pneumatik, motoru, podběhů, kol, ale i koberečků, gumy a textilních povrchů.

Produktové portfolio prémiové britské značky Auto Finesse obecně patří k tomu nejlepšímu, co je na trhu k mání – výrobky AF si oblíbili i technici u nás na dílně. Jsou vysoce efektivní a současně se snadno aplikují, takže si s nimi poradí i začínající detaileři.

Pokud budete povrch pouze odmašťovat, nařeďte si přípravek v poměru 1:25. Pokud i čistit, použijte ředění 1:9. K tomu vám poslouží mixovací láhev odolná vůči agresivním chemickým přípravkům.

  1. Přípravek aplikujte rozprachem přímo na plastový díl nebo naneste na mikrovláknovou utěrku a povrch důkladně vytřete
  2. Pokud je díl opravdu velmi mastný nebo špinavý, použijte vhodný detailingový štětec, u větších ploch pak detailingový kartáč.

Po vyčištění a odmaštění povrchu počkejte zhruba 15 minut, aby se zbytky přípravku plně odpařily, čímž zajistíte maximální účinnost sealantu.

 

Auto Finesse - 2din.cz (4)

Výrobky použité v rámci přípravné fáze:

Auto Finesse Verso All Purpose Cleaner

Auto Finesse Pro Range Mixing Bottle 1 000 ml

ValetPRO Micro Fibre Cloth (6 Pack) White

Work Stuff Detailing Brush Rubber Black 30 mm

Auto Finesse Rubber Scrubber

Auto Finesse - 2din.cz (3)

 

Aplikace ochranného sealantu

Následně již můžete přistoupit k aplikaci samotného ochranného přípravku, který účinně oživí exteriérové plasty na vašem voze a zajistí jim špičkovou ochranu. I zde doporučujeme vsadit na produktové portfolio jednoho z nejlepších výrobců z branže car detailingu – Auto Finesse, konkrétně na přípravek Auto Finesse Revive Trim Dressing.

 

Seznamte se – Auto Finesse Revive Trim Dressing

Silikonovo-polymerový sealant Auto Finesse Revive Trim Dressing je mimořádně účinný přípravek, který spolehlivě ochrání plastové díly zvenku vašeho auta před škodlivými vlivy UV záření, deště, vody, soli a silniční špíny. Hlavně jim však dodá jejich původní jiskru. To vše díky obsahu silikonů, polymerů a mimořádným vodoodpudivým vlastnostem.

Auto Finesse - 2din.cz

I zde přitom platí, že se využití přípravku neomezuje jen na plasty na vnější části auta – můžete s ním oživit i plastové části v interiéru, čalounění nebo gumové lišty. Navíc po sobě zanechá saténový, mimořádně jemný povrch.

Auto Finesse Revive Trim Dressing se neředí, takže jej můžete aplikovat přímo, bez použití mixovací láhve. V rámci aplikace si vystačíte s mikrovláknovou utěrkou, avšak v případě menších ploch doporučujeme zvolit vhodný aplikátorpěnový nebo z mikrovláken.

  1. Přípravek rovnoměrně rozetřete po ošetřovaném povrchu
  2. Nechte zhruba 20 minut působit, následně setřete zbytky čistou mikrovláknovou utěrkou
  3. Pokud jsou plastové díly na exteriéru vašeho auta již opravdu výrazně vybledlé, můžete postup po hodině zopakovat

Po aplikaci sealantu je vhodné, aby vůz po dobu následujících 6 hodin nepřišel do styku s vodou.

Auto Finesse - 2din.cz (2)

Výrobky použité v rámci fáze aplikace sealantu:

Auto Finesse Revive 500 ml Trim Dressing

ValetPRO Micro Fibre Cloth (6 Pack) White

Auto Finesse Foam Applicator

Auto Finesse Microfiber Applicator

 

S každou další aplikací je ochrana účinnější

Bezprostředně po aplikaci Auto Finesse Revive Trim Dressing vás ohromí, jak moc plasty na exteriéru vašeho auta ztmavly. A jakmile vyjedete do mokra, budete moci obdivovat jeho vodoodpudivé vlastnosti – efekt kapičkování je skutečně působivý.

Ale jak je to s účinností a výdrží ochrany?

V některých případech, zejména u plastových dílů na vozech německých značek, může ochrana vydržet až půl roku. Čím je ale vůz starší a plast vybledlejší, tím častěji budete muset ošetření zopakovat, třeba již po několika týdnech.

Pravidelná péče se však vyplácí – s každou další aplikací se plast sealantem trochu napustí, takže každá další vrstva vydrží o něco déle!

Životnost ochranné vrstvy můžete prodloužit i tak, že vozu dopřejete vhodnou údržbu. Platí zde stejná pravidla, jako když máte na laku aplikovanou vrstvu vosku, sealant nebo keramickou ochranu. Auto byste proto měli mýt pouze nealkalickými, pH neutrálními autošampony a aktivními pěnami.

V létě se pak vyhněte používání alkalických odstraňovačů hmyzu a silniční špíny.

 Auto Finesse - 2din.cz (2)

Alternativy k Auto Finesse Revive Trim Dressing:

Meguiar’s Ultimate Black Plastic Restorer

Finish Kare #317 Exterior Black Trim Restorer