18-22/07 JE POBOČKA ZAVŘENA ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.

Apple CarPlay

Apple CarPlay se poprvé představil veřejnosti v roce 2014. Jedná se o systém, který vám efektivně umožní propojit svůj automobil s mobilním telefonem od Apple. Jak na to a co vše tahle soustava dokáže?

carplay1

Zdroj obrázku: https://www.autohled.cz

K čemu CarPlay slouží

Budete-li chtít tento systém využít, nutností je vlastnit alespoň iPhone ve verzi 5 nebo vyšší vybavený iOS 8. Technologie je kompatibilní s vybranými modely vozidel a autorádii, nicméně často bohužel za příplatek. Podporu systému umožňuje v současnosti spolu se zhruba čtyřicítkou dalších automobilek také tuzemská Škoda. Na seznamu figurují jména jako Mercedes-Benz či Nissan.

CarPlay výrazně zjednoduše ovládání mobilu uvnitř auta, především pro komunikaci. Dovoluje například telefonovat, a to také přes komunikátory jako například Skype, přijímat nebo odesílat zprávy a mnoho dalšího. Všechny tyto úkony zjednodušuje a optimalizuje tak, aby bylo jejich ovládání během řízení bezpečné. Proto má CarPlay i zjednodušené prostředí, aby nic neodvádělo pozornost řidiče.

Jak systém aktivovat a ovládat

Telefon je nutné do systému připojit přes kabel prostřednictvím USB. Ten by měl být označený příslušnou ikonou, pokud technologii CarPlay podporuje. V blízké budoucnosti však nepochybně můžeme očekávat rozmach bezdrátového připojení. Jako první s touto inovací přišel na trh aftermarketový zábavně-informační systém Alpine iLX-107.

Po připojení mobilu se vám nabídka funkcí zobrazuje na palubním počítači. Ten by měl být schopen rozeznat sám připojený telefon a spustit CarPlay. Pokud se tak nestane, aktivujte jej stisknutím příslušné CarPlay ikony. Podpora aplikací třetích stran se objevila v omezené míře od roku 2016 s verzí iOS 10. K dispozici je například Spotify.

carplay2

Ovládání jednotlivých voleb a pohyb v prostředí je možné klasicky dotykem, případně se o obsluhu postará Siri – váš virtuální osobní asistent, kterému sdělíte svoje požadavky. Aktivovat se dá dvěma způsoby: Stiskem tlačítka hlasového ovládání na volantu, případně přidržením tlačítka plochy přímo na telefonu. Podmínkou ke spuštění virtuálního asistenta je samozřejmě nastartované vozidlo. Siri ovšem zatím bohužel stále neexistuje v češtině. CarPlay lze používat i na vozech, které nejsou vybaveny dotykovým displejem.

Nastavení CarPlay je poměrně jednoduché. Stačí v menu navolit Nastavení -> Obecné -> CarPlay -> Váš vůz. Pak se řiďte jednoduchou volbou o přidání nebo odstranění aplikace. Je však nutné počítat s tím, že aplikace Telefon, Hudba, Mapy, Zprávy, Nyní hraje a Auto se žádným způsobem odstranit nedají.

Aplikace se vám pak budou ukazovat po zapnutí v menu. Na hlavní ploše se rovněž zobrazuje aktuální čas, stav signálu a typ internetového připojení. Zatím bohužel chybí možnost rozeznat, zda má technologie internetové připojení k dispozici nebo ne.

Carplay můžete mít jak ve starém voze pomocí kompatibilního 2DIN rádia, tak i v novém voze rovnou od výroby. Podívejte se na seznam dostupných nových vozů vybavených technologií CarPlay .