Jak vybrat autorádio?

Máme několik typů autorádií. 1din autorádio (klasické autorádio), 2din autorádio nebo speciální autorádio (OEM). Jejich označení souvisí s velikostí montážního otvoru, pokud je k dispozici pouze malý obdélník, je využita varianta číslo jedna (1din autorádio). Pokud se naopak jedná o variantu číslo dvě, bude se jednat o instalaci do výraznějšího prostoru a to 2din autorádio, třetí varianta je následně určená do konkrétních modelů aut. Kromě základních funkcí je speciální autorádio spojeno s tím, že může nabídnout možnost kompatibility s vaším vozem.

1din autorádio

Jedná se o typ, který je charakteristický svou menší velikostí (na výšku). Rozměr 1din autorádia je 184mm x 53mm s plastovým rámečkem z přední (vnější) strany, který je dodáván vždy s rádiem a 178mm x 50mm jsou rozměry bez rámečku. Tento typ samozřejmě lze instalovat do montážních otvorů, které jsou určené pro 2din autorádia, pouze je třeba dokoupit redukční rámeček. Autorádia typu 1din mohou nabídnout kvalitní provedení, spojené s řadou vstupů a výstupů, stejně tak i možností vyjížděcí obrazovky.

Jako příklad nejprodávanějšího autorádia 1din je Kenwood KMM-303BT který je vybaven i Bluetooth s externím mikrofonem.

2DIN AUTORÁDIA

Montážní rozměry 2din autorádia jsou178mm x 102mm (někdy uváděná výška i 100mm) bez rámečků a 189mm x 119mm s kovovým a plastovým rámečkem, například autorádio Blaupunkt San Diego. Tento typ je aktuálně na našem trhu velmi oblíbený. Většina automobilů již nabídne prostornější montážní otvory, do kterých lze zabudovat autorádio 2din s velkou dotykovou obrazovkou. Díky větším rozměrům lze 2din autorádio nejenom lépe ovládat, ale i naplno využívat všechny jeho funkce. Dnes není výjimkou možnost přehrávání hudby, videí, prohlížet obrázky, využívat GPS navigaci či napojit parkovací kameru.

Jako příklad nejprodávanějšího autorádia 2din je 2DIN autorádio DN8802 , které nabídne Bluetooth, GPS a DVD.

Speciální autorádia

Tento typ je charakteristický tím, že se jedná o model určený přímo do konkrétního automobilu a proto nemá standardní rozměr, jako např.1din nebo 2din autorádia. Speciální autorádia jsou často alternativou pro tovární modely autorádii, které většinou nabízí pouze pár funkcí. Kromě funkcí, které jsou podobné jako v případě univerzálního autorádia 2din nebo 1din, umožní propojení s CAN bus jednotkou daného vozu. A to znamená možnost celkem zajímavého propojení s daným modelem automobilu. V praxi lze na displeji takového autorádia zobrazovat hodnoty z palubního počítače, zobrazení klimatizace a otevřené dveře (komunikace s komfortní jednotkou) a výjimkou není ani zachování funkcí multifunkčního volantu nebo zobrazování originálních parkovacích senzorů. OEM autorádia dnes jako základní výbavu mají i GPS navigaci, což je funkce diky které si to lidé často pořizují.

Jako příklad nejprodávanějšího OEM autorádia je autorádio Geborn Škoda gb620 , které nabídne DVD, Bluetooth,GPS a propojení s Vaším vozem včetně MF volantu

VSTUPY A VÝSTUPY

Hlavně s možností přehrát vlastní data jsou spojeny vlastnosti, které nazýváme vstupy a výstupy. Podíváme-li se nejprve do oblasti vstupů, je třeba říci, že základem je USB vstup, nebo CD / DVD mechanika. Moderní doba si samozřejmě žádá i moderní inovace, proto současné autorádio umí nabídnout třeba i sloty pro paměťové karty ( micro SD, SDHC apod. ). Bluetooth je již dnes součástí prakticky každého mobilního telefonu a tímpádem i vybraná autorádia již mají možnost připojení skrz Bluetooth přes který můžete volat a nemusí se řešit Handsfree sada nebo taky streamovat hudbu s pomocí funkci A2DP.

Pokud jde o klasické použití, tak autorádia by měli nabídnout výstupy na externí zesilovač, subwoofer nebo dnes již normální vstup ( občas pouze drát ) pro zapojení konektorů pro ovládání na volant.

Autorádia 2din  s obrazovkou ( většinou jsou dotykové ) mají možnost AV vstupu pro couvací kameru a nejen pro kameru ale taky pro stropní LCD monitor, monitory v opěrce hlavy apod.