Jak vybrat autorádio?

www.reallygreatiste.com (815 × 400 px) (1083 × 400 px) (2)

Poslech hudby je pro mnoho řidičů důležitým způsobem, jak si nejen během dlouhých cest zpříjemnit pobyt ve voze. Cesta ke kvalitnímu poslechu pak začíná výběrem vhodného autorádia. V dnešní době jsou na trhu k mání špičkové přístroje nabízející intuitivní ovládání a nespočet funkcí, z nichž si vyberou jak nenároční uživatelé, tak ti, kteří při poslechu nesnesou sebemenší kompromis.

V rámci výběru autorádia je nezbytné přihlédnout k několika parametrům týkajícím se jak toho, co všechno vaše nové autorádio má umět, tak i jeho rozměrů a možností instalace ve voze. V tomto článku vás se vším podrobně seznámíme, tak abyste si byli schopni zvolit to pravé.

 

Velikost autorádia

Základním parametrem při výběru autorádia je jeho velikost. V podstatě máte na výběr ze dvou typů:

 

  1din autorádia

Klasický typ, jenž se vyznačuje menší výškou (184×53 mm) a je vhodný zejména do starších aut. Tato autorádia jsou vybavena z přední (vnější) strany plastovým rámečkem, který je dodáván vždy s rádiem. Rozměry bez rámečku jsou 178×50 mm. 1din autorádia můžete samozřejmě instalovat i do otvorů pro 2din autorádia, jen budete potřebovat vhodný redukční rámeček.

2din cz - FOTO BLOG

Autorádia typu 1din zaujmou nižší pořizovací cenou a jsou vhodná do všech typů vozů. U starších modelů se často jedná o jedinou možnost. Oproti 2din autorádiím však bohužel nabízejí užší paletu funkcí.

 

  2din autorádia

Autorádia 2din mají montážní rozměry 178×102/100 mm bez rámečku, s rámečkem pak 189×119 mm. Tento typ je aktuálně na trhu velmi oblíbený. Jedná se o větší zařízení vybavená dotykovým displejem a disponující řadou funkcí – kromě hudby můžete přehrávat i DVD, prohlížet obrázky, využívat GPS navigaci, napojit parkovací kameru, připojit se k internetu nebo ovládat rádio telefonem. U těchto typů je však třeba počítat s vyšší cenou.

2din cz - FOTO BLOG (1)

  Nelze je namontovat do vozů, které mají slot pouze na 1din autorádio.

  OEM autorádia

Autorádia typu OEM jsou speciální autorádia určená pro konkrétní modely vozů, čemuž jsou přizpůsobené jejich rozměry a velikost. V drtivé většině případů se jedná o zařízení s líbivým designem nabízející širokou paletu funkcí, ale pozor! Vzhledem k logicky vyšším nákladům na výrobu těchto rádií na západních trzích zde máme záplavu levných OEM autorádií z Číny, která sice vypadají krásně, ale fungují jen „napůl“. Výstupní kontrola u asijských produktů může být všelijaká, což se bohužel týká i kvality materiálu. Výsledný zvuk je často nevýrazný a působí ploše. Pokud vám záleží na kvalitě a nesnesete sebemenší kompromis, pořiďte si raději nějaké autorádio dělané pro hudbu, třeba značky Kenwood, Pioneer nebo Alpine.

2din cz - FOTO BLOG (3)_1

Parametry

Nyní se dostáváme přehledu konkrétních parametrů.

   Kompatibilita a možnosti připojení

Předně je důležité podívat se na kompatibilitu a možnosti připojení autorádia k ovládacím prvkům vozu. Zkontrolujte, zda jsou adaptéry konkrétního rádia kompatibilní s těmi ve vašem autě. V nejhorším případě budete muset koupit redukci. Samostatnou kapitolou je pak ovládání rádia skrz volant, který je k rádiu třeba připojit (ať už bezdrátově nebo kabelem).

   Ovládání

Zamyslete se i nad tím, jak chcete rádio ovládat. Vystačíte si s klasickými tlačítky, chcete dotykový displej, anebo byste rádi vše ovládali hlasovými pokyny? A co ovládání z volantu nebo přes Bluetooth?

   Příjem rádiových stanic

Vezměte v potaz i to, jak autorádio přijímá rádiové stanice. Máte k dispozici dvě možnosti – FM a DAB/DAB+. Platí, že FM je nejrozšířenější druh tuneru, avšak DAB u digitálních autorádií dokáže lépe přijímat signál v hůře dostupných místech. Navíc je technologie DAB na vzestupu a očekává se, že v budoucnu FM zcela nahradí.

   Výkon

Určitě je dobré vzít v potaz i výkon, byť na něj řada uživatelů klade zbytečně moc velký důraz. Obecně platí, že si vystačíte se 4× 50 Watty. Pokud vlastníte kvalitnější repro s výkonnými basy, zvolte model s výkonem 4× 100 Wattů. Nutno však podotknout, že takovýchto reproduktorů je na trhu jen velmi málo.

   Ochrana před krádeží

Nakonec vás možná bude zajímat i to, jak ochránit autorádio před krádeží. Některá autorádia disponují odnímatelným předním panelem, jiná zase můžete zajistit ochranným uzamykatelným krytem.

 

Možnosti přehrávání

Kapitolou samou o sobě jsou podporované formáty. Chcete-li poslouchat klasické rádio a hledáte něco jednoduššího, pak si vystačíte s klasickým 1din autorádiem. Pokud však chcete, aby vaše autorádio umělo přehrávat CD a DVD, budete potřebovat autorádio s mechanikou. U flash disků zase hledejte zařízení s odpovídajícím vstupem, což se týká i paměťových karet.

A pokud byste chtěli, aby autorádio umělo komunikovat s aplikacemi Android Auto či Apple Car, budete muset zvolit odpovídající zařízení, které bude umět komunikovat i přes Wi-Fi nebo Bluetooth.

 2din cz - FOTO BLOG (2)

Funkce

V tomto odstavci budeme pokračovat výčtem vychytaných funkcí, které autorádia dnes nabízejí. Na vás je, zda je chcete mít i ve svém voze.

  Pokud často vyrážíte na delší cesty, možná hledáte autorádio s GPS, která vám usnadní starosti s navigací. Na delších cestách oceníte i ovládání mikrofonem nebo dálkově, aby hudbu v autě mohly ovládat třeba i vaše děti ze zadních sedadel. V noci zase jistě oceníte variabilní podsvícení.

  Patříte-li k nadšencům do car audio, jistě vás potěší i pokročilé zvukové funkce typu Bass Boost nebo třeba ekvalizér, s nímž si poslech přizpůsobíte konkrétnímu typu hudby.

  Dále jsou zde vychytávky jako např. MirrorLink – dnes už poněkud zastaralá technologie, která umí propojit chytrý telefon s infotainment displejem autorádia. Většina zákazníků již dnes namísto toho volí autorádia s Apple Car nebo Android Auto. V neposlední řadě zmíníme i různé adaptéry rozšiřující funkcionalitu autorádia.

 

  Nejčastější dotazy k výběru autorádia

 

  Jak na zapojení autorádia?

Jestliže vlastníte vůz bez obrovského množství elektroniky s jednoduchým autorádiem, zapojení by mělo být jednoduché – pomocí ISO konektoru. V některých případech se však neobejdete bez napáječe antény a redukčního rámečku

  Pozor na instalace multifunkčních systémů do novějších vozů – montáž zde bývá složitá a je lepší ji nechat na odbornících. Třeba technicích z dílny 2din.cz.

 


 

 Co všechno je možné připojit k autorádiu?

Odpověď je jednoduchá – dnes již v podstatě všechno. Moderní autorádia dokážou přehrávat hudbu z flash disků i paměťových karet, ale také z mobilních telefonů (Wi-Fi, Bluetooth, NFC). Standardem jsou dnes i rádia s RCA vstupem pro parkovací kameru, samozřejmostí je 3,5 jack pro připojení sluchátek. Pokud navíc zařízení disponuje velkým displejem, můžete si na něm pustit i film.

 


 

 Kolik mě to bude stát?

U autorádií obecně platí, že čím víc peněz, tím víc muziky. Klasické autorádio dnes již pořídíte za pakatel, ale pokud hledáte nadupané zařízení, které toho umí opravdu hodně, částky mohou jít i hodně přes 10 000 korun.

 

 www.reallygreatiste.com (815 × 400 px) (1083 × 400 px) (1083 × 100 px) (1083 × 80 px)