Jak vybrat reproduktory do auta?

Výměna originálních reproduktorů za nové je jednou z nejběžnějších cest pro zlepšení kvality zvuku v interiéru auta. Pokud se k tomuto kroku odhodláte, na jaké parametry se zaměřit?

Rozměry reproduktorů

Rozměry reproduktorů jsou jedním z prvních parametrů, na které je třeba při jejich výběru pomyslet. V tomto ohledu se lze kromě reproduktorů pro palubní desku setkat nejčastěji s kulatými reproduktory o průměrech 130 mm (5.1 palce) a 165 mm (6.5 palce) určenými do dveří. Problém mohou na první pohled představovat některé reproduktory specifických tvarů, typicky oválné. Ve skutečnosti ale i v takových případech používá většina automobilek kulaté reproduktory, jen jsou umístěny ve speciálních plastových redukcích. V naprosté většině případů tak lze pro zabudování reproduktoru použít redukci pro upevnění reproduktoru ve dveřích auta.

rozměry reprodutkoru

Tím nejjednodušším způsobem je ale jednoznačně koupě předpřipravených setů, které jsme pro naše zákazníky připravili. Budou-li nové reproduktory vybírat právě v této kategorii, ušetří čas při hledání a výběru vhodných rozměrů, redukcí apod.

Výkon, citlivost a rozsah reproduktorů

Výkon je parametr, u kterého neplatí že více musí nutně znamenat lépe. Především je třeba si uvědomit, že výrobci většinou zdůrazňují výkon maximální, mnohem důležitější je ale výkon reálný (označovaný jako RMS). Honba za nejvyšším inzerovaným výkonem v tomto případě opravdu nedává příliš smysl. Pokud se bude reálný výkon pohybovat nad hodnotou 20 W, bude to většinou dostatečné. Je však třeba mít na paměti, že v případě, kdy je do systému připojený zesilovač, jeho výkon a výkon reproduktorů by měl ideálně odpovídat výrobcem udávanému RMS.

Dalším důležitým parametrem pro výběr reproduktorů je tzv. citlivost, která udává, jaká „hlasitost“ zvuku je vygenerována určitým, přesně definovaným výkonem. Ještě lepší představu o významu tohoto parametru si lze udělat z toho v jakých jednotkách je udáván. Pro citlivost reprosoustav jsou to dB/W/m, udává nám tedy jakou hlasitost budeme poslouchat ve vzdálenosti 1 m při vybuzení reproduktorů příkonem 1 W. Při výběru nových reproduktorů je potom třeba brát v potaz i nutnost vytvoření výkonové rezervy pro pokrytí dynamického rozsahu přehrávané hudby.

Typ reproduktorů

Dalším rozhodnutím, které čeká každého, kdo se rozhodne pro koupi nových reproduktorů, je volba mezi komponentními a koaxiálními reproduktory.

Komponentní reproduktory - mají rozděleny reproduktory pro jednotlivá pásma (tj. sestávají z výškových a středobasových, v některých případech dokonce z výškových, středových a basových reproduktorů), což vede k vyšší a detailnější kvalitě zvuku.

komponentní reproduktor

Koaxiální reproduktory – mají výškový a středobasový reproduktor pevně spojené a nižší cena i snazší montáž je u nich vykoupena o nižší kvalitou reprodukovaného zvuku, mimo jiné i proto, že pro výškové reproduktory je umístění ve spodní části předních dveří obecně nevhodné a výšky jsou v tomto případě do značné míry pohlcovány v prostoru nohou řidiče a jeho spolucestujících.

koaxialni reproduktor

Je-li cílem výměny reproduktorů opravdu významný nárůst kvality zvuku, první volbou jsou jistě reproduktory komponentní.

Připojení reproduktorů

Reproduktory lze zapojovat jak k autorádiu, tak k zesilovači. V zapojení je vždy třeba mít jasno už před jejich koupí. Danému zapojení musí odpovídat výkon, citlivost a také impedance. Pokud zapojujeme nové reproduktory na originální autorádio, nemá smysl vybírat repro s vysokým výkonem, neboť výkony typických audiosystémů na úrovni 20-25 W je nedokáží dostatečně vybudit. Většina reproduktorů na trhu má impedanci 4 Ohm, což je pro připojení na originální autorádia hodnota dostatečná, problém může nastat v případě výměny reproduktorů u příplatkových sound systémů, které většinou charakterizuje impedance 2 Ohm a přídavný zesilovač. V takovém případě může výměna reproduktorů celému systému spíše uškodit a je třeba k výměně přistoupit komplexněji, bez hlubších zásahů do celého systému se v této situaci neobejdeme.

Obecně platí, že při výběru reproduktorů připojených na zesilovač je třeba dle požadavků a možností zákazníka optimalizovat kombinaci ceny, výkonu a kvality. Vydat se lze cestou montáže výkonnějších reproduktorů na klasický analogový zesilovač, přičemž riskujeme dřívější zkreslení, anebo zvolit zesilovač s DSP procesorem, který umožní využít maximálně i reproduktory s nižší pořizovací cenou (cca 3 000 Kč).