Co je potřeba k instalaci autorádia do VW ?

Montáž do starších vozidel Volkswagen
 
Montáž autorádia do vozidel VW Polo IV ( 2001-2009 ), Golf IV ( 1997-2003 ), Passat B5 ( 1996-2005 ) apod. v drtivé většině případů vyžaduje stejné komponenty, jelikož se jedná o vozy s identickým, standardním 2din košem pro autorádio. Proto v těchto případech není nutné použít další vymezovací rámečky, jelikož nová značková autorádia již disponují jak kovovými redukčními rámečky pro uchycení rádia v tunelu, tak plastovými rámečky okolo rádia pro vymezení mezer mezi palubní deskou a samotným autorádiem.
 
Pokud máte originální autorádio ve voze jako na některém z obrázků níže, budete potřebovat pouze několik věcí.
 
Snímek obrazovky 2021-10-27 v 16.59.14   Snímek obrazovky 2021-10-27 v 17.00.20
 
Pro instalaci namísto originálních autorádii je potřeba vybrat samotné autorádio, a to buď klasické 1din autorádio, kde vyměníte jednotku a pod rádiem zůstane odkládací prostor (kastlík) nebo 2din autorádio, které vymezí celý prostor autorádia včetně odkládacího kastlíku.
 
Pro zapojení FM antény tak, aby bylo rádio možné poslouchat, se neobejdete bez anténního napáječe. V rámci jeho montáže je nutné zapojit jednu stranu do originálního anténního svodu a druhý konec do autorádia. Modrý drát u napáječe je potřeba napojit na +12 V, který najdete na každém novém autorádiu z druhovýroby. Drát pro zapojení napáječe je na rádiu většinou označený jako ANT a zpravidla také bývá modrý.
 
Pokud ve vozidle máte ovládání hlasitosti autorádia na volantu, je potřeba zakoupit adaptér pro zprovoznění ovládání tlačítek z volantu. Pro kompletní zapojení ovládání na volantu je nutné propojit autorádio a samotný adaptér speciálním kabelem pro daný typ autorádia.
 
Montáž do novějších vozidel Volkswagen
 
Montáž autorádia do vozidel VW Polo V ( 2009-2017 ), Golf V/VI ( 2003-2014 ), Passat B6/B7 ( 2005-2015 ) apod. v drtivé většině případů vyžaduje stejné komponenty, jelikož se jedná o vozy s identickým rozměrem a košem pro autorádio.
 
Snímek obrazovky 2021-10-27 v 17.09.12   Snímek obrazovky 2021-10-27 v 17.09.34
 
Pro autorádia s označením RCD nebo RNS, pak pro 2din autorádio volíme tento redukční rámeček a pro 1din autorádio tento redukční rámeček
Autorádia 1din nebo 2din potřebují pro zapojení ISO adaptér s napájením antény. Při montáži doporučujeme natáhnout napájecí drát +12 V (červený) z pojistkové skřínky nebo z jiného zdroje, aby se při otočení klíčku rádio zapínalo samo a nemuselo být zapnuté pořád i při vytaženém klíčku.
 
Koncernové vozy jako je VW Passat B6, Passat B7, VW Golf V, Golf VI nebo Polo V jsou na tolik populární, že disponují i možnosti instalace speciálního autorádia. OEM neboli speciální autorádia již mají veškerou potřebnou kabeláž pro zapojení včetně CANBUS krabičky pro zprovoznění ovládání na volantu. V těchto případech je pouze nutné dokoupit tento napáječ antény s 1x konektorem nebo napáječ antény s 2x konektory - rozpojené konektory nebo spojené konektory.
 
Pokud ve vozidle máte ovládání hlasitosti autorádia na volantu, je potřeba zakoupit potřebný adaptér pro zprovoznění ovládání tlačítek z volantu. Pro kompletní zapojení ovládání na volantu je nutné propojit autorádio a samotný adaptér speciálním kabelem pro daný typ autorádia. V případě montáže speciálního autorádia tato informace neplatí.